Тічка у корів: період все коротший, і її важко розпізнати

Тічка у корів

Тічка у корів

Спостереження має вирішальне значення для успішного виявлення полювання. На багатьох фермах це не завжди можливе з погляду часу. Зображення: zweiaufreisen.com

Це враження оманливе чи корови справді перебувають у течці дедалі коротші періоди часу? Це питання часто обговорюють молочні фермери і часто ставлять їх, коли йдеться про погану фертильність.

Погані шанси розпізнати тічку у корів

Об’єктивно розпізнати корову, що прийшла в тічку, стає все складніше. «Ймовірність побачити корову в тічці насправді дуже мала», – резюмувала у своїй доповіді експерт з управління стадом д-р. Марен Фельдманн вже у 2015 році*. Колишній керуючий директор RGD у Цюріху назвав середні значення показників тічки:

Середня тривалість тічки для дійної корови нині становить близько семи годин. (На практиці це також означає, що у деяких корів цей період набагато коротший).
Сьогодні корова застрибує на інших корів у середньому 8,5 разів за кожну тічку. (Це теж середнє значення, що означає, деякі корови застрибують ще менше).
Кожен стрибок корови у полюванні займає близько чотирьох секунд (і це теж у середньому…).

Навряд чи ці цифри покращали за останні шість років. Якщо пам’ятати про них, стає зрозумілим, чому на багатьох фермах так складно спостерігати тічку у корів.

Багато молока, мало приходів у тічку

Вже 2006 р. фурор викликала часто цитована публікація ** з Вісконсіна (США). Там ученим вдалося показати, що особливо високопродуктивні корови показують свою тічку лише на короткий час. Теорія, що лежить в основі цього, полягала в тому, що корів, які виробляють багато молока, метаболізм у печінці значно прискорюється. Тому особливо швидко розщеплюють гормони, що циркулюють в організмі. І тому у високопродуктивних корів тічка буває особливо короткою.

Інші експерти пояснюють більш короткі та нечіткі симптоми тічки високими надоями, виділенням тепла: високопродуктивна корова за рахунок вироблення молока виділяє стільки ж тепла, скільки радіатор середнього розміру (1500 Вт). Якщо повітрообмін у корівнику і температура навколишнього середовища не є оптимальними, це створює велике скупчення тепла, яке гасить симптоми тічки.

  • Середня тривалість тічки у корів – близько 7 годин
  • Середня активність за період тічки – близько 8,5 стрибків на інших корів
  • Середня тривалість одного застрибування на інших корів – близько 4 секунд

Ночами корови теж течуть

Тому багато коров воліють виявляти симптоми тічки вночі, особливо високопродуктивні. Влітку вони часто активні тільки в прохолодніші нічні години. Вдень їм просто надто спекотно.

Для всіх, хто повинен спостерігати за тічкою корів, це означає: перш ніж почати працювати в корівнику вранці, будьте уважні (тримайте очі відкритими J) і свідомо оцінюйте, що відбувалося в корівнику вночі. Ще краще для виявлення тічки ночами, але, це швидше, незручніше для людей: заглядати в корівник ночами і спостерігати, яка корова зараз тече.

Виявлення тічки під час доїння не підходе

Загалом, відповідно до чинних рекомендацій, ви повинні виділяти час для пошуку корів у течці не менше трьох разів на день по чверті години поза основними роботами в корівнику. Тому що час доїння вранці та ввечері погано підходить для одночасного використання його для спостереження за течкою. Тому що корови змінюють свою типову під час полювання поведінку, відволікаючись на доїння, годівлю, вигін на пасовищу тощо. Вони вважають за краще робити «вісім стрибків за одне полювання», коли не пропонується нічого більш захоплюючого.

Спостереження того варте

І це саме той момент, на якому багато підприємств «спотикаються». Три чверті години на день просто «нічого не робити» — це не розглядається як варіант. Навіть якщо знову і знову розповідають, що цей простий метод дозволить виявити щонайменше 80% корів, які течуть. І лише такий показник є задовільним! Все, що нижче цього значення, недостатньо для того, щоб відтворення на фермі було на рівні.

Отже перш за все має сенс просто розрахувати частоту виявлення тічки. Для цього до списку вносяться всі тварини, які отелилися понад 45 днів тому і ще не були осіменені. Потім протягом 24 днів ви викреслюєте всіх тих, у кого бачили тічку. (див. Практична порада).

Практична порада: розрахуйте % виявлення тічки

Тічка у корів

На фермі Клаудії 40 корів, що тіляться сезонно. 5 січня 25 тварин ще були осіменені, але отелились понад 45 днів тому.

Клаудія відзначає імена цих корів у списку.

Протягом наступних 24 днів вона відзначає кожну корову, яку розпізнала тічку.
До 29 січня вона змогла викреслити 13 кличок.
Потім вона підрахувала: (13×100)/25 = 52. На жаль, її рівень виявлення тічки незадовільний і становить лише 52%.

Якщо ви – щасливий володар DairyComp 305

Звіт Heat Detection Rate (показник виявлення тічки)

Показник виявлення тічки (Heat Detection Rate, HDR) – це відсоток корів, запліднених протягом 21-денного періоду, поділений на кількість корів, придатних для запліднення протягом цього 21-денного періоду. Наприклад, якщо 10 корів можуть бути осіменені, але тільки у 4-х з них було виявлено тічку, показник виявлення тічки складе 40%.

Ось приклад звіту HDR із програми для управління стадом DairyComp 305 однієї з діючих ферм:

Охота у коров

Червоним показаний HDR і він більший за 90%, відповідно тут виявляють дуже багато: на перших двох циклах 99% на третьому 89%, на цій фермі нікого не пропускають у схемі синхронізації та запліднюють усіх.

Зеленим показаний Pregnancy rate, PR – відсоток корів, які стали тільними за 21-денний період.

Чорна лінія показує % неодружених у стаді

Таким чином, за 3 цикли запліднення на цій фермі роблять 88% стада тільними, і залишається всього 12% тварин, які не стали тільними до 150 дня доїння.

Чудовий показник! Так тримати!

Технології допомагають

Керівники господарств, які вперто борються із недостатнім рівнем розпізнавання тічки, мають діяти! Вже тривалий час доступні різні технічні засоби для компенсації нестачі часу на фермі. Ці технології знову зробили величезний крок уперед останніми роками. У той час як у минулому рухова активність оцінювалася тільки на основі кількості кроків, тепер сенсорна технологія дуже точна і може відрізняти появу тічки від інших рухів корови.

Сучасні системи розпізнають моделі руху стада та послідовність повсякденної активності. Таким чином вони відфільтровують дії, що повторюються, такі як, наприклад, випас худоби. Крім того, визначення тічки ґрунтується на дедалі більшій кількості параметрів, так, наприклад, включає поведінку пережовування: корова в тічці їсть і жує жуйку менше.

Вже проведено численні дослідження, які показують, що автоматичне визначення тічки явно перевершує візуальне виявлення тічки згідно з підручником. І такі системи вже вміють розпізнавати і тих корів, у яких виявляються лише незначні симптоми тічки.

Підозра на поганий показник виявлення тічки

  • виходить виявляти тічку лише в небагатьох з новаторських корів (<45 днів лактації).
  • Середній час сервіс-періоду триваліший і це змушено.
  • Багато коров знову осіменені через більш ніж через 42-46 днів.
  • Під час дослідження на тільність багато корів залишаються нетільними.

Якщо це так – має прозвучати тривожний дзвінок: як можна покращити моніторинг виявлення тічки?

Тиха тічка говорить про проблеми

Корови та їх поведінка під час тічки завжди відбивають стан довкілля. Якщо вони почуваються добре і у них хороший запас енергії, то вони виявлять свою тічку більш чітко, ніж якби вони зазнавали негативних впливів. На кожній фермі корови з найнижчим рейтингом у стаді (наприклад, корови першого року лактації) є найкращим індикатором того, все гаразд чи ні. Вони завжди першими страждають від помилок – тому вони також першими не виявляють тічку у несприятливих умовах корівника. Якщо у цих тварин важко побачити тічку, на додаток до посилення спостереження за тічкою необхідно також розпочати пошук та усунення помилок у утриманні та годівлі.

Джерела:

* «Показники фертильності в управлінні стадом», М. Фельдманн (2015), симпозіум «Фертильність молочної корови» на 48-й щорічній конференції з фізіології та патології репродукції.

** «Зміни репродуктивної фізіології лактуючих молочних корів через підвищений метаболізм стероїдів», M. Wiltbank et.al. (2006), Теріогенологія


Автор статті: Ютта Бергер, компанія swissgenetics. Переклад Олени Бабенко спеціально для soft-agro.com.


З нетерпінням чекаю  на відгуки та коментарі. Велике вам дякую!

Знайшли цей матеріал корисним? Поділіться з колегами у соцмережах або надішліть посилання прямо на пошту!

Підписуйтесь на наш телеграм-канал, щоб першими отримувати повідомлення про вихід нових матеріалів.

Telegram-канал → 

Немає коментарів до статті "Тічка у корів: період все коротший, і її важко розпізнати"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нет комментариев