Цифрові технології у сільському господарстві

Цифрові технології у сільскому господарстві

Цифрові рішення в сільському господарстві набувають все більшого значення в період корона-кризи – це показує нещодавнє дослідження діджитал-союзу Bitkom, асоціації німецьких фермерів та сільськогосподарського пенсійного банку.

Будь то високотехнологічна сільськогосподарська техніка, сільськогосподарські програми, робототехніка або дрони – діджиталізація сьогодні є невід’ємною частиною сільського господарства. Більше 8 з 10 ферм (82 відсотки) у Німеччині використовують цифрові технології або програми. Ще 10 відсотків планують чи обговорюють це.

«Корона-криза ще раз показує, наскільки важлива для Німеччини діюча сільськогосподарська та харчова промисловість. У той же час стає зрозумілим, які можливості відкривають цифрові рішення. Будь то виробництво чи продаж продуктів харчування, працевлаштування збирачів урожаю чи віддалене обслуговування сільськогосподарської техніки: цифрові технології та додатки допомагають фермерам та споживачам краще вийти з кризи», – каже генеральний директор Bitkom д-р. Бернхард Роледер. Генеральний секретар DBV Бернхард Крюскен додає: «Цифрові технології також є важливою складовою, коли справа стосується соціальних вимог до навколишнього середовища, біорізноманіття та благополуччя тварин».

Кожен десятий фермер використовує дрони

В даний час особливо поширені сільськогосподарські машини з GPS-управлінням, якими користуються 45% фермерів.

Серед господарств, які займаються тваринництвом, інтелектуальні системи годівлі використовують майже кожен другий – 46%. 40% всіх фермерів працюють із сільськогосподарськими програмами для смартфонів або планшетів, а 40% контролюють свої операції за допомогою систем управління фермою або стадом.

Кожна третя людина (32%) вже використовує розумне та індивідуальне застосування пестицидів чи добрив для конкретних ділянок – саме так зберігаються ресурси та навколишнє середовище. Більш ніж кожен четвертий (28%) використовує сенсорну технологію, наприклад, для моніторингу конкретних тварин або для вимірювання даних про клімат, ґрунт та рослини. 19% покладаються на профілактичне обслуговування, при якому використовуються датчики і аналіз даних для виявлення відмов системи, що насуваються, і обладнання на ранній стадії. Використання робототехніки знаходиться на дещо нижчому рівні по відношенню до всіх інших режимів роботи (12%).

Проте 21% молочних ферм вже використовує доїльних роботів. Кожен десятий (11%) фермер використовує дронів. Штучний інтелект, наприклад, для оцінки великих обсягів даних, отриманих в результаті обробки зображень з метою виявлення хвороб рослин та тварин, використовується у 9% компаній.

«Оцифрування окремих процесів чи методів виробництва є частиною повсякденного життя у сільському господарстві. Нові цифрові технології, такі як штучний інтелект, машинне навчання та Big Data, також успішно використовуються у сільському господарстві», – каже генеральний секретар DBV Бернхард Крюскен. «Водночас вони забезпечують хороший підхід до об’єктивізації суспільної дискусії про сільське господарство та створення розуміння та прийняття сучасного сільського господарства».

Великий потенціал для благополуччя тварин, стійкості та навколишнього середовища

81% фермерів кажуть, що диджиталізація насамперед підвищує ефективність виробництва. 79% вважають фізичне полегшення однією з переваг, більше однієї з двох (57%) підкреслюють кращий баланс між роботою та особистим життям.

Зокрема, з точки зору фермерів, довкілля та тварини можуть отримати вигоду з переваг оцифрування: переважна більшість (93%) вважають, що цифрові технології допомагають економити добрива, пестициди та інші ресурси. 81% говорять, що цифрові технології зроблять виробництво більш екологічно чистим. 7 із 10 фермерів (69%) наголошують, що оцифрування в принципі є чудовою можливістю для більш стійкого сільського господарства. Дві третини (65%) вважають, що цифрові технології можуть допомогти покращити добробут тварин.

«Ферми повинні відповідати зростаючим вимогам до захисту тварин, захисту довкілля та споживачів і водночас виживати в умовах конкуренції. Цифрові технології пропонують можливість досягти обох цілей: виробляти більш ефективно та з користю для майбутнього. Це те, що робить їх такими цікавими для сільськогосподарського сектору, а галузь перетворює на піонера у галузі цифровізації», – каже д-р. Хорст Рейнхардт, представник правління Сільськогосподарського Пенсійного Банку.

Управляючий директор Bitkom Др. Бернхард Роледер додає: «Боротьба зі зміною клімату та скорочення забруднення навколишнього середовища – це величезна проблема – ми не зможемо впоратися з ними без оцифрування. Якщо, наприклад, датчики точно визначають потреби рослин і, отже, добрива та пестициди вносяться з максимальною точністю, якщо зрошення більш точне та економне, тоді це не лише захищає навколишнє середовище та клімат, а й економить гроші та ресурси». З тим, що зміна клімату є серйозною загрозою для сільського господарства, згодні 77% фермерів. Майже всі (97%) заявили, що приділяють увагу на своєму підприємстві принципам невичерпного використання довкілля та захисту клімату.

Цифрові технології у сільському господарстві – це можливість

Майже три чверті (73%) підприємств загалом бачать можливість діджиталізації. 64% наголошують, що це може знизити витрати у довгостроковій перспективі. Тим не менш, оцифрування є серйозною проблемою для кожного другого фермера (58%). 40% також повідомляють про нестачу співробітників із цифровими ноу-хау, а 17% навіть вважають оцифрування ризиком. Також недоліком фермери (92%) вважають інвестиційні витрати, пов’язані з оцифруванням. Велике занепокоєння викликають хакерські атаки та ІТ-безпека (84%).

Майже всі підприємства (95%) готові за певних умов надати зібрані в цифровому вигляді операційні дані, наприклад, щоб можна було виявити та усунути пошкодження сільськогосподарської техніки на ранній стадії (84%), якщо можна скоротити бюрократичні моменти (82%) або якщо завдяки цим даним здійснюватиметься підтримка науково-дослідних проектів на користь сільського господарства (76%).

Більше прозорості для споживачів

З погляду фермерів, оцифрування також забезпечує більшу прозорість для споживачів: про це говорять 88% опитаних. Однак значно менше фермерів використовують цифрові технології для активного звернення до споживачів.

Кожен четвертий фермер (24%) є активним у соціальних мережах, кожен п’ятий (19%) має власний веб-сайт. 16% пропонують простежуваність у режимі онлайн «від ферми до тарілки» – і кожен десятий (10 відсотків) має веб-камери, встановлені у корівнику чи полі. 9% продають свою продукцію через власні магазини або онлайн-платформи для фермерів.

«Фермери можуть використовувати Інтернет, щоб отримати численні відомості про те, як виробляються продукти харчування – і, таким чином, створити посилання на свої продукти для споживачів. Він може початися з малого: з веб-камери в корівнику або в полі – або він у майбутньому може бути доповнений повністю прозорим відстеженням, наприклад через блокчейн. Це сприяє зміцненню довіри з боку споживачів», – каже генеральний директор Bitkom Роледер.

Відповідаючи на питання про майбутні сценарії до 2030 року, 65% вважають, що веб-камери у всіх корівниках будуть дуже поширеними або досить поширеними. 52% вважають, що на той час нітратне забруднення ґрунтових вод буде повністю зупинено за допомогою датчиків. 46% очікують, що автономні польові роботи самостійно виявлятимуть чи боротимуться з бур’янами, хворобами чи шкідниками, а 38% вважають, що безпілотні сільськогосподарські машини зможуть повністю незалежно працювати на полях.

«Однак для того, щоб виправдати ці очікування у майбутньому, політикам ще належить виконати певну домашню роботу. Про це також свідчать результати опитування, коли 95% опитаних вимагають всебічного мобільного зв’язку та розширення широкосмугового доступу у сільській місцевості, а 89% хотіли б зручного та безкоштовного надання географічних, ресурсних та погодних даних», – сказав генеральний секретар DBV Бернхард Крюскен.


Автор статті Bitkom. Переклад Олени Бабенко спеціально для soft-agro.com.


З нетерпінням чекаю відгуки та коментарі. Велике Вам дякую!

Знайшли цей матеріал корисним? Поділіться з колегами в соцмережах або надішліть посилання прямо на пошту!

Підписуйтесь на наш телеграм-канал, щоб першими отримувати повідомлення про виході нових матеріалів.

Telegram-канал → 

Немає коментарів до статті "Цифрові технології у сільському господарстві"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нет комментариев