Контроль годівлі корів – поради для практиків

Контроль годівлі корів - поради для практиків

Контроль годівлі корів – найважливіше завдання менеджменту молочного підприємства. Нижче наводяться поради практикам щодо роботи з кормами, виготовлення TMR та аналізу реакції тварин на годівлю.

Силосування шарами дозволяє годувати однорідніше

Заготовлені грубі корми становлять основу годування на цілий рік! Таким чином, фундамент закладається з самого початку: скошування зеленої маси трави та кукурудзи та відповідне керування силосуванням. Крім хорошого накриття силосу, велике значення має його укладання шарами, пояснює консультант з годівлі Мартін Грабоу:

 • Плануйте скошування площ зелених угідь: трав’яні силоси сильно варіюються від поля до поля та від укосу до укосу. Мета полягає в тому, щоб годування було якомога постійнішим. Саме тому найкраще проводити пошарове силосування. Таким чином, на зрізі кожен шар добре проглядається та згодовується гомогенно. Потрібно враховувати вологість трави під час планування силосування. Адже дуже вологий трав’яний силос має велику вагу, що збільшує ущільнення в силосній траншеї, тому його часто завозять в останню чергу. Однак вода, що просочується в інші шари, може призвести до утворення неякісних шарів. Якщо потрібно досягти високого ущільнення, то дуже вологу зелену масу слід укладати в нижні шари.
 • Кукурудзу теж укладають тонкими шарами: такий спосіб має свої переваги в порівнянні з послідовним способом, тому що кукурудзяний силос із різних площ теж може сильно відрізнятися. Якщо силос силосується послідовно – для корів це завжди означає часту зміну корму. Якщо ж кукурудза силосується шарами, а потім щодня відбирається із силосної траншеї по всій площі захвату зверху вниз, тоді корм із різних площ загалом залишається постійним.

Жодного розрахунку раціону без базового аналізу кормів!

Якщо силос силосується пошарово, то й проби повинні відбиратися пошарово:

 • Якщо проби силосу беруться до відкриття, корисно використовувати бур, який проникає по всій висоті силосної траншеї. Це дозволяє отримати однорідний зразок по всіх шарах без впливу площі зрізу. Додаткові поради щодо відбору проб можна знайти тут.
 • Усі шари також мають бути враховані під час взяття проби з поверхні зрізу. Для цього необхідно відібрати кілька жменей силосу з усіх шарів і з усіх боків (ліворуч, праворуч, у центрі), а потім добре перемішати.
 • Оскільки згодом силос у процесі силосування змінює свою поживність, має сенс регулярно відбирати проби та аналізувати їх. Якщо трав’яний силос був укладений шарами, його треба здавати на аналіз для кожного нового укосу. Кукурудзяний силос має бути проаналізований як мінімум на початку його згодовування. Другий зразок відбирають на початку року і третій наприкінці літа для того, щоб врахувати зміни доступності крохмалю в раціоні.

Уникайте вибіркового поїдання кормів!

Тільки за допомогою своєчасних аналізів грубих кормів можна розрахувати раціон відповідно до потреб тварин і годувати їх відповідним чином. Однак вибіркове поїдання кормів часто є проблемою, тому корови насправді не споживають те, що було розраховано. Селектування кормів можна уникнути завдяки оптимальному замішування TMR-раціону:

 • Довжина частинок грубих кормів (соломи та трави) не більше 2-4 см (вже до кормозмішувача!)
 • Зволоження раціону шляхом додавання води (40% сухої речовини) для склеювання частинок корму між собою.
 • Послідовність змішування: концентрат – вода – солома – трава – кукурудза
 • У виняткових випадках для кращого розмішування трав’яного силосу, що злипся, можна використовувати довгу солому.

Необхідно регулярно перевіряти, наскільки вдало вийшло виготовити повнозмішаний раціон:

 • Перевірка складу свіжого корму та залишків із кормового столу (наприклад, за допомогою пенсільванських сит). Це працює таким чином:
  • спочатку береться зразок повнозмішаного раціону вагою близько 500 г. Важливо, щоб проба була взята за один раз (наприклад, повний контейнер) без того, щоб перші частинки вже прокидалися через сита.
  • Потім цей зразок сировини поділяється на різні фракції просіюванням через чотири сити.
  • Після просіювання кількість корму відповідному ситі знову зважується визначення частки від загальної ваги.
  • Якщо цю процедуру виконати як зі свіжим раціоном, так і з відселектованими залишками з кормового столу, зразки можна порівняти на підставі їх складу. Якщо раціон поїдається коровами вибірково, то пропорції на ситах будуть різними.
  • Для аналізу раціону на ситах зверніться до консультанта з годівлі; багато консультантів з годівлі використовують ці сита практично.

Управління годуванням за ознаками тварин

Крім безпосереднього контролю корму на кормовому столі, корови своїм станом надають вирішальну інформацію про ситуацію з годуванням. Одним із факторів, який показує, чи є десь проблема, чи все йде добре, є, наприклад, дані контрольних дойок.

 • Удой: крім самого показника найвищого можливого надою на початку лактації, інформацію про годівлю дає розвиток надоїв протягом усієї лактації. Тривалий високий удой може бути досягнутий за рахунок інтенсивного годування. Однак якщо надої знижуються, необхідно скоригувати годівлю конкретної тварини, наприклад, щоб уникнути перегодівлі перед отеленням. Можна вжити таких заходів: перевести корову до низькоудійної групи або зменшити кількість концентрованих кормів. Якщо надої різко падають, корову слід обстежити щодо можливого захворювання чи недостатнього споживання корму.
 • Зміст сечовини: вміст сечовини в молоці відображає взаємозв’язок між надходженням протеїну і його конверсією і, таким чином, дає відповідь на питання про забезпеченість корови протеїном і енергією. Зміст сечовини має становити від 150 до 300 мг/л молока. Занадто низьке значення вказує на недолік, у той час як значно більш високе значення означає, що виділяється занадто багато сечовини і корови надлишок протеїну в раціоні. Крім того, втрата молока, проблеми з фертильністю та проблеми з печінкою можуть бути наслідками недостатнього або надмірного забезпечення протеїном. На вміст сечовини можна вплинути за допомогою точного розрахунку та виготовлення раціону. Якщо спостерігаються великі коливання між окремими тваринами, це може свідчити вибіркове споживання корму. Додаткову інформацію про оцінку та наслідки вмісту сечовини в молоці можна знайти тут.
 • Співвідношення жиру та білка: метаболічне здоров’я окремої тварини можна перевірити за допомогою співвідношення жиру та білка. Зазвичай значення має бути в межах від 1,1 до 1,5. Значення 1,1 вказують на ацидоз, значення 1,5 – на кетогенний метаболічний стан. Тварини з гострим порушенням обміну речовин повинні бути піддані лікуванню. Проте причина майже завжди криється у годівлі.
 • Кількість соматичних клітин: кількість клітин безпосередньо пов’язана зі здоров’ям вимені та є важливим сигналом тривоги. Але вона також реагує на годівлю корів. Якщо корм зіпсований або перегрітий (особливо влітку), кількість клітин у всьому стаді може збільшитися. Якщо збільшення середньої кількості клітин (цільовий показник 150 000 клітин/мл молока) не пов’язане з накопиченими інфекціями вимені, слід обов’язково перевірити якість корму.
Контроль годівлі корів

Контроль боксів для відпочинку: чи достатньо боксів, наскільки чиста підстилка, яка активність пережовування у тварин? (фото: Хілбк-Кортенбрук)

Спостереження за новотільними коровами та виявлення причин проблем

Найбільш складним завданням у годівлі для багатьох господарств є складання раціону та його реалізація у сухій та транзитній фазі. Загальний стан новорічних корів показує, наскільки добре реалізовано це завдання на фермі!

Щоденна перевірка здоров’я, що рекомендується, не тільки показує, чи потребує новорічна корова лікування, а й надає важливу інформацію про годівлю – тобто про те, що призвело до стану корови в момент “зараз”.

Ветеринар доктор Маріон Веєрда та керуючий стадом Хільмар Зарвель показали та пояснили, які ознаки на тваринах що означають.

 • Активність рубця: з одного боку, огляд голодної ямки та промацування рубця показує, наскільки добре поїла корова. Натиснувши рукою на черевну стінку, можна відчути, чи наповнений рубець кормом. Якщо живіт можна втиснути з невеликим зусиллям і після цього не відбувається поштовху, значить, корова до цього їла мало. Рубець можна прослухати за допомогою стетоскопа. Якщо прослуховується типова активність рубця, звучить як регулярні звуки «грому», то рубець активно працює, що можна класифікувати як хорошу, здорову ознаку. Якщо активність рубця відсутня або при постукуванні чутний характерний звук, що пікає, це перші ознаки захворювання черевної порожнини. Попросіть ветеринара показати вам, де і як користуватись стетоскопом і що можна почути!
 • Тест на кетоз: тест на кетоз крові широко використовується в практиці. Невеликий вимірювальний пристрій використовується для цифрового аналізу крові корови на вміст β-гідроксикислоти. Для цього крапля крові (з хвостової вени або вуха) корови поміщаєтся на тест-смужку. Потім прилад дуже швидко видає результат: за здорового обміну речовин значення має становити 0,6 ммоль/л. За значення 1,0 можна припустити субклінічний кетоз. При рівні 1,4 ммоль/л корова страждає від гострого кетозу, і в будь-якому випадку необхідно вживати заходів.
 • BCS: Body Condition Scoring використовується для оцінки стану вгодованості тіла корів. Особливого значення має прогресія протягом періоду лактації. Те, як швидко корова втрачає масу тіла після отелення, дає інформацію про те, наскільки добре вона харчувалася. Особливо високопродуктивні тварини часто не з’їдають стільки, скільки їм необхідно для підтримки життєдіяльності та виробництва молока. Отже, якщо резерви організму витрачені, значення BCS швидко знижується. Корови, що погано харчуются або хворі корови також швидко втрачають масу тіла і мають бути перевірені. Оцінка BCS також має велике значення в кінці лактації, тому що тоді і особливо під час сухостію корови не повинні товстіти. Оцінка всієї групи сухостою може, наприклад, допомогти оцінити раціон і за необхідності скоригувати його. Постійна оцінка стану вгодованості тварин вимагає точного документування показників, щоб контролювати прогрес та відповідним чином коригувати годівлю.

 

 

 

>> Ще одна стаття на цю тему: Контроль годівлі корів: чек-лист

 

 


Автор статті: Катрін Хільбк-Кортенбрук, журнал Еліт. Переклад Олени Бабенко спеціально для soft-agro.com.


З нетерпінням чекаю відгуки та коментарі. Велике вам дякую!

Знайшли цей матеріал корисним? Поділіться з колегами у соцмережах або надішліть посилання прямо на пошту!

Підписуйтесь на наш телеграм-канал, щоб першими отримувати повідомлення про вихід нових матеріалів.

Telegram-канал →      

Немає коментарів до статті "Контроль годівлі корів – поради для практиків"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нет комментариев