Корови взимку: холод – не проблема

Корови взимку

Учені з Університету Гіссена досліджували, як молочні корови взимку реагують на низькі зовнішні або внутрішні температури.

Як високі температури впливають на корів нині широко відомо. Якщо коротко – страждають від теплового стресу. Про вплив низьких температур на корів відомо набагато менше. Оптимальний діапазон для дійних корів становить від 0 до 20 °C. Науковці з Гіссена використали 39 корів із науково-дослідного інституту тваринництва в Hofgut Neumühle, щоб дослідити вплив помірних морозних днів на продуктивність молочних корів.

Зовнішня температура до -16°C

Корів (HF-голштино-фризи) утримували у вільному корівнику з глибокими боксами. Надій на корову на рік у 2017 р. становив 10434 кг. Зовнішня температура впала в період проведення досліду тривалістю 60 днів (розділений на три частини) до -16°C в один день, найнижча температура в корівнику була близько -8 °C.

У періоди мінусових температур негативного впливу на здоров’я корів, на технічні функції корівника та доїльної техніки не спостерігалося.

Корови взимку

© Аріан Хаубнер

Корови взимку: зверніть увагу на споживання корму

Коли температура висока, корови обмежують споживання корму, щоб знизити термообмін. Отже, за низьких температур слід очікувати більш високого споживання корму з метою забезпечення потрібного рівня енергії для вироблення тепла. Однак в експерименті спостерігалася лише невелика тенденція до збільшення споживання кормів коровами взимку, а саме, споживання корму за від’ємних температур було лише трішечки вищим – 48,3 кг/день, ніж у найвищому класі температур (рівень температури було розділено на три класи – нижче 0 °C, близько 0 °C і вище °C).

За більш помірних значень температури корови їли трохи частіше на день (у 29 разів порівняно з 27 разів) і залишалися біля годівниць, обладнаних вагами, трохи довше (254 хв/день), ніж за нижчих температур (238 або 241 хв/день).

Однак слід зазначити, що такі фактори, як номер лактації та стадія лактації, можуть впливати на споживання корму. Тому на наступному етапі експерименту оцінювали споживання корму молодими та старими коровами. Різниця виявилася значною. Первістки споживали набагато менше корму (44,6 кг натуральної ваги), ніж старіші корови з числом лактації від 2 до 5 (51,4 кг).

У корів узимку час румінації менший

Щоденна тривалість жування в обстежених 39 корів становила в середньому 571 хвилину протягом 60 днів, і, таким чином, була значно вищою, ніж в інших стадах. Так, середня тривалість румінації у власному стаді університету становить близько 500 хвилин.

Було дивно, що у молодих корів час жування був більшим (605 хвилин на день), ніж у старіших корів (565 хвилин на день). У більшості випадків старі корови жують довше, тому що через великий обсяг шлунково-кишкового тракту вони споживають більшу кількість корму.

Можливо, це пояснюється періодом лактації: у молодих корів середній лактаційний день становив 93 дні, у старих корів уже був 146-й день лактації. Що далі прогресує лактація, то меншою є добова тривалість жування – різниця в 60 днів може становити від 30 до 40 хвилин за тривалістю жування жуйки.

Кількість споживаного корму також збільшується з періодом лактації і може становити від 3 до 4 кг за різниці в періоді лактації близько 60 днів. Причому вік корови впливає тут набагато менше, ніж період лактації.

Беручи до уваги молодих і старих корів, день лактації та вагу корів, найкоротший добовий час жування (562 хв) мав місце за найнижчих температур, а найбільша добова тривалість жування (613 хв) – за найвищих температур (графік 1).

Графік 1. Середня тривалість румінації за 24 години за різних температурних умов у молодих і старих корів

Корови взимку

© Проф. Штеффен Хой

однакову тенденцію: що тривалість щоденного жування збільшується з підвищенням температури. Важко знайти для цього явну причину.

При цьому існує позитивна кореляція між часом жування жуйки та часом лежання. Коли температура низька, корови лежать менше. Таким чином, коротший час румінації можна було б пояснити зниженням часу лежання.

Корови взимку: низькі температури практично не впливають на удій

З урахуванням молодих і старих корів, ваги та дня лактації добовий надій у період найнижчих температур становив у середньому 33,3 кг. У два інших періоди добовий удій молока був на 0,7 кг більшим.

У молодих корів вплив низької температури на надій був дещо більш виражений, ніж у старих корів. У найхолодніші дні первістки давали молока на 0,8-0,9 кг на день менше, ніж за більш високих температур. У старих корів вплив холодного клімату корівника на продуктивність був меншим, і різниця в надої становила 0,5 і 0,6 кг на користь більш високої температури.

Графік 2. Середній надій за різних температурних умов у молодих і старих корів

Корови взимку

© Проф. Штеффен Хой

Корови взимку: Вам потрібно щось робити?

Небагато: взимку велика рогата худоба стійка до холоду завдяки високому рівню вироблення тепла, зумовленого високим надоєм, та (зимовому) хутру. Слід уникати протягів і надмірної вологості в корівнику. Дуже важливо стежити за тим, щоб підстилка в зоні для лежання була сухою і лежала товстим шаром.

В умовах холодних корівників водопровідні труби та поїлки мають бути морозостійкими. Однак, якщо температура залишається нижче -15 °C тривалий час, вона може стати критичною для технології холодного утримання корів, а нижче -20 °C доїльний робот або селекторні ворота можуть замерзнути.

Якщо корівник обладнаний завісами, рівень надходження повітря зовні можна певною мірою регулювати. У кращому разі ця система захисту від вітру керується за допомогою погодних датчиків.

Доїльного робота можна “обгорнути” фольгою і нагріти за допомогою мобільного нагрівача. Кал і сеча можуть замерзати в зоні прогулянок. Поки температура перебуває в мінусовому діапазоні, це не велика проблема, небезпека виникає, коли все починає танути і стає слизько.

Висновок

Низькі температури практично не впливають на продуктивність дійних корів. Корови терпимі до холоду, доки вони здорові й захищені від вітру та вологи.


Автор статті: Проф. Штеффен Хой. Переклад Олени Бабенко спеціально для soft-agro.com.


З нетерпінням чекаю відгуки та коментарі. Велике Вам дякую!

Знайшли цей матеріал корисним? Поділіться з колегами в соцмережах або надішліть посилання прямо на пошту!

Підписуйтесь на наш телеграм-канал, щоб першими отримувати повідомлення про виході нових матеріалів.

Telegram-канал → 

Немає коментарів до статті "Корови взимку: холод – не проблема"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нет комментариев