Нестача кормів: як уникнути

Нестача кормів

Нестача кормів: як її уникнути, які стратегії можливі та розумні? Крім можливої ​​закупівлі грубих кормів чи побічних продуктів промислового виробництва, слід заздалегідь піддати критичному аналізу все поголів’я худоби.

Скільки молодняку ​​необхідно залишити на ремонт чи зараз саме час скоротити поголів’я корів? Адже в ситуації дефіциту запасів грубих кормів важливо забезпечити задовільні надої молока меншої кількості корів, замість того, щоб не мати можливості годувати більшу кількість корів відповідно до їхньої продуктивності!

Дуже важливо, щоб у всіх запропонованих рішеннях враховувалися потреби тварин у протеїні, енергії, структурі, мінералах та мікроелементах. У той самий час, за умов дефіциту грубих кормів годівля молочного худоби стає дорожчим, а організації годівлі потрібно додаткові години робочого дня.

Томас Бонсельс із LLH у Касселі дає поради щодо ефективного виробництва молока, незважаючи на мізерні запаси кормів.

Планування запасів кормів – це фундамент

Своєчасне планування запасів кормів є основою для забезпечення стада відповідно до його потреб, особливо при нестачі кормів. На підставі наявних на фермі обсягів силосу та сіна або соломи, які мають бути визначені якомога точніше, проводиться розподіл за окремими групами тварин (молодняк, відгодівля, корови) та групами продуктивності (сухостійні, новотільні, стародойні корови).

У таблиці 1 наведено огляд об’ємної ваги окремих грубих, соковитих та концентрованих кормів, які необхідні визначення запасів кормів.

Таблиця 1: Об’ємна вага найважливіших кормових засобів
Корм Вміст сухої речовини у % кг/м3 дт/м3
Сіно
Довге, насипом 70 – 80 1,4 – 1,3
HD-тюки 50 – 100 2,0 – 1,0
Круглі тюки (1,5 x 1,2 м) 100 – 160 1,0 – 0,6
Квадратні тюки (2,0 x 1,2 x 0,7 м) 120 – 160 0,8 – 0,6
Трав’яний силос (силосна траншея)
Вологий силос до 20 800 – 750 0,13 – 0,14
Підв’ялений силос 25 – 35 650 – 550 0,15 – 0,18
Сінаж 40 – 60 500 – 350 0,20 – 0,30
Сінаж у тюках (1,2 x 1,2 м) 35 – 45 350 – 450 0,20 – 0,30
Кукурудзяний силос (силосна траншея) 27 – 32 660 – 610 0,15 – 0,16
Силос із пивної дробини 26 1000
Силос із пресованої целюлози 20 – 24 1000 – 850
Солома
HD-тюки 50 – 100 2,0 – 1,2
Круглі тюки (1,2 x 1,2 м) 80 – 120 1,2 – 0,8
Квадратні тюки (2,4 x 1,2 x 0,7 м) 100 – 140 1,0 – 0,7
Концентрований корм *)
Зернові Ø 6,5 ц/м3 0,15 м3
Ячмінь 610 (580 – 640) 0,16
Пшениця 760 (710 – 820) 0,13
Продуктивний молочний комбікорм 550 – 650 0,18 – 0,15

*) часто в гектолітрах (гл) ваги (1 гл = 1/10 м3)

Джерело: LLH Кассель, LWK NRW, STMLF Баварія

Кількість кормів, що є на фермі, зіставляється з потребами тварин (Таблиця 2) та визначається надлишок або недостача.

Таблиця 2: Потреба у грубих кормах у сухій речовині на тварину на день
Щоденне споживання СВ кг Потрібно грубих кормів, ц СВ/місяць
Дійна корова 12 – 14 3,9
Ремонтний молодняк до 1 року 4 – 5 1,4
Ремонтний молодняк 1 – 2 роки 8 – 9 2,6
Ремонтний молодняк старше 2 років 9 – 10 2,9

Тільки таким чином можна зробити початкову оцінку того, скільки власних кормів є в наявності на підприємстві або який недолік у них виникає і який необхідно буде заповнити додатковими закупівлями!

Які альтернативи кормової сировини при нестачі кормів

Пивна дробина

Пивна дробина – це складова раціону, що добре підходить для дійних корів. Зокрема, це білковий корм, що характеризується дуже високою часткою стабільного білка (UDP 40%), що особливо важливо для високопродуктивних корів. Практичний досвід позитивного впливу на продуктивність і здоров’я тварин можна віднести насамперед до цього (краще надходження білка до тонкого кишечника, зниження RNB). Крім того, спостерігається позитивний вплив на споживання корму, а також звані дієтичні ефекти, які, однак, повинні розглядатися у зв’язку із загальним складом раціону.

Як і у випадку з віджатим жомом, для збереження пивної дробини її необхідно силосувати якнайшвидше. Це означає додаткову роботу, втрати при силосуванні та ризик, який необхідно враховувати в оцінці цінової привабливості (мінової вартості). Свіжа пивна дробина має відносно низький вміст сухої речовини – в середньому 24%, вона швидко псується. Тому її завжди слід заготовляти про запас протягом як мінімум чотирьох, а краще шести тижнів. Це означає, що потрібні як мінімум дві силосні траншеї – одна для годівлі, друга для силосування! Кормові випробування показали, що можна успішно використати до 15 кг силосованої пивної дробини на корову на день. Насправді добре зарекомендували себе обсяги до 8 кг, що дозволило заощадити 15% інших грубих кормів.

Пресований буряковий жом

Іншою можливістю є купівля пресованого бурякового жому. Цей корм дуже добре підходить для силосування. Однак пресований жом (25-28% СВ) потрібно закласти в силосну траншею дуже швидко, ще теплим, при температурі близько 40-45 градусів Цельсія, і ретельно вкрити.

Для цього підходить метод силосування у рукаві, при якому силос пресується в трубу з плівки за допомогою силосного преса. Залежно від пресу рукави мають діаметр від 1,65 до 3,00 метрів. Діаметр підбирають виходячи з поголів’я худоби задля досягнення швидкості виїмки 0,3-0,5 метрів на день. На час утворення газів бродіння в плівковий рукав повинні бути вставлені клапани, якими гази бродіння можуть виходити. Після закінчення утворення бродильного газу ці отвори мають бути зачинені. Годівля силосованим жомом починають не раніше ніж через 6-8 тижнів, коли силос охолоне.

Енергетична концентрація пресованого жому становить приблизно 7,5 МДж на кг сухої речовини. Вміст білка відносно низький – 11%. Максимальна згодовувана кількість силосованого жому повинна бути обмежена до 12 – 14 кг на голову на день.

При складанні раціону обов’язково звертати увагу на достатнє забезпечення структурної клітковиною, попри позитивний фізіологічний вплив жому на функціонування рубця. Максимальна кількість, яку можна використовувати для корів, становить 5,0 кг СВ/гол/день, у годівлі м’ясної худоби майже 30 % загального споживання корму. Звичайне використання 8-12 кг пресованого бурякового жому дозволяє заощадити близько 15-20% грубих кормів у щоденному раціоні.

Обрізки цукрових буряків

Якщо цукровий завод поставляє обрізки цукрових буряків, їх можна використовувати в корм худобі. Цей продукт є побічним у процесі переробки цукрових буряків. Крім дрібних фрагментів буряків, у ньому також присутні частини стебел. Корм дуже легко засвоюється та охоче поїдається тваринами. Концентрація енергії в обрізках, яка надходить переважно з цукру, становить приблизно 6,2 МДж NEL на кг СВ. Це чистий соковитий корм без будь-якої структури. У даній сировині проблематичним може бути ступінь забрудненості, що відбивається на вміст сирої золи. Зміст сирої золи менше 12% свідчить про чистоту продукту. Високий вміст сирої золи понад 12% може спричинити проблеми з травленням.

Картопляна пульпа

В останні роки цей корм все частіше використовується на молочних фермах. Картопляна пульпа утворюється у процесі виробництва картопляного крохмалю. Пульпа складається з тонко подрібненої шкірки, клітинних стінок, залишків крохмалю та соку. На спеціальному обладнанні пульпа зневоднюється до 14 – 15% сухої речовини і може добре силосуватись. Вона багата на крохмаль (близько 38%) та енергію (близько 7,3 МДж NEL/кг СВ), але містить мало білка і не містить структурно ефективної сирої клітковини. Крохмаль повільно розщеплюється в рубці і на 100% доступний жуйній тварині. При годівлі молочної худоби раціоні можна використовувати 10-15 кг пульпи. На додаток до необхідного балансу структури слід звернути увагу на добавки мінералів та мікроелементів.

Картопляні очищення

Картопляні очищення утворюються у процесі звільнення картоплі від шкірки. Здебільшого вони містять крохмаль. Вміст енергії становить близько 7,6 МДж NEL/кг СВ, вміст сухої речовини – трохи менше 19%. На практиці використовується до 6-12 кг картопляних очищень на корову на день. При плануванні раціону необхідно враховувати високий вміст стабільного крохмалю. Також має бути забезпечений баланс структури.

Морквяні вичавки

Морквяні вичавки отримують при виробництві морквяного соку. Вони накопичуються у вигляді залишків пресу при виробництві соку і є багатим на поживні речовини кормом з високим вмістом каротину. Вміст енергії становить близько 7,9 МДж NEL/кг СВ, вміст сухої речовини – трохи менше 18%. Вміст цукру становить близько 9%. Перед переробкою моркву очищають від землі та миють, потім очищають паром, подрібнюють та віджимають сік. На одну корову на день згодовується приблизно 3 – 4 кг свіжої маси.

Завдяки високому вмісту цукру, вичавки без проблем силосуються. Поверхня силосу має бути вирівняна. Щоб уникнути поверхневих втрат, зверху масу можна посипати сіллю.

Потім герметично накрийте вичавки плівкою для силосу і обтяжіть плівку шинами або мішками з піском, щоб запобігти проникненню води та повітря. Швидкість виїмки має становити близько 0,8-1,0 метрів на тиждень.

Яблучні вичавки

Яблучні вичавки отримують у процесі виробництва яблучного соку. Вичавлення – це залишки від пресування при виробництві соку. За сучасних методів виробництва жомовий залишок містить значно більше залишкового цукру, який може легко досягати 25%. Вміст енергії становить близько 7,4 МДж NEL/кг СВ, вміст сухої речовини – трохи менше 20%.

Яблучні вичавки використовуються в кількості приблизно 5-6 кг на корову на день і покращують смакові якості загального раціону. Яблучні вичавки добре підходять для годівлі чистим або переважно трав’яним силосом, особливо силосом з низьким вмістом цукру. Для мінімізації втрат яблучні вичавки слід заготовляти про запас, як і морквяні вичавки.

Люцерна

Люцерну можна використовувати універсально як для дійних корів, так і для відгодівлі. Випробування з відгодівлі бичків на LFL у Грубі (Ettle et al., 2012) з 60% люцернового силосу в раціоні показали задовільні результати з відгодівлі та забійних показників на додаток до позитивних дієтичних властивостей.

Штучно висушена люцерна

Люцерна, штучно висушена; Фото: Томас Бонсельс

Завдяки своєму гарному структурному ефекту, люцерна дуже добре вписується в раціон з упором на кукурудзу. Консервація можлива у вигляді силосу чи сіна. Однак через низький вміст цукру (близько 65 г/кг СВ) і високої буферної ємності (79 г MS/кг СВ) люцерна відноситься до важко силосованих кормів. Пресування люцерни в круглі або квадратні тюки довело свою ефективність у зниженні втрат корму через псування за умови правильного зберігання. У раціоні, наприклад, 2,0 кг СВ люцернового силосу замінюють приблизно 0,9 кг соєвого шроту та 1,4 кг соломи або 1,1 кг рапсового шроту та 1,2 кг соломи щодо забезпечення сирого протеїну, енергії та структури.

Крім власного вирощування, люцерну можна купити у вигляді сіна, зазвичай спресованого у квадратні пакунки. У кормових випробуваннях було підтверджено позитивний вплив такого корму на споживання корму. У протестованих варіантах годівлі (Pries et al., 2013) споживання корму в “люцернових групах” було на 1,2-1,4 кг вище порівняно з варіантом годівлі на соломі. При нормі згодовування 2 кг на голову на день можна заощадити близько 10% денного раціону трави та 5% кукурудзяного силосу.

Трав’яні та кукурудзяні гранули

Зміст поживних речовин у цьому кормі залежить від вмісту поживних речовин у вихідній сировині. Гранули мають високий вміст сирого протеїну та енергії, але низький вміст сирої клітковини. Структурна ефективність гранульованої трави незначна. Крім того, частка стабільного білка становить трохи менше 40%. На відміну від гранул, структурне сіно, яке також виробляється в сушарках, зберігає структуру вихідного матеріалу.

При годівлі молочної худоби можна легко використовувати близько 4 – 5 кг гранул на корову щодня і 6 – 8 кг «структурного сіна». Кількість згодованих гранул не повинна бути великою, тому що в іншому випадку може виникнути порушення роботи рубця через нестачу структурованої сирої клітковини.

Можлива економія основного корму з допомогою використання гранул становить приблизно 20 – 30 % і відповідно вище з використанням «структурного сіна». Високий вміст β-каротину в трав’яних гранулах призводить до хорошої поєднання з кормами з низьким вмістом β-каротину, таких як солома або кукурудзяний силос.

Використання кукурудзяних гранул, які складаються з усієї рослини кукурудзи і, таким чином, багаті на сиру клітковину, дозволяє закрити енергетичну прогалину в раціоні. Вміст енергії становить трохи менше 6,9 МДж NEL/кг СВ. Тому придбання цього продукту має сенс, особливо у високопродуктивному секторі, щоб легше забезпечити високопродуктивних тварин необхідними поживними речовинами. Наскільки трав’яні та кукурудзяні гранули підходять як замінник грубих кормів для молочної худоби у разі нестачі кормів, залежить від ціни, за якою їх можна придбати.

Солома – але лише коротко подрібнена

Годування великою кількістю соломи - лише подрібненою соломою

Годівля великою кількістю соломи – лише подрібненою соломою. Фото: Thomas Bonsels

На користь використання соломи в годівлі молочної худоби говорить відносно дешева заготівля (купівля або власне прибирання), хороша можливість зберігання корму у вигляді круглих або квадратних тюків та зручність роботи з нею, особливо при використанні кормозмішувача. Кормова цінність (3,7 МДж NEL/кг СВ -7 RNB) низька, але структурна цінність дуже висока. Між соломою окремих видів зернових культур є лише незначні відмінності. Важливим є гігієнічний стан соломи, який також має враховуватись при зберіганні. Використання патоки (приблизно 1,0-1,5 кг/тварини на день) у поєднанні з подрібненням соломи до 3,5-4,5 см дозволяє досягти більш високого споживання корму.

«Економні» раціони з кормовою соломою та концентратами

Сухостійні корови

Ймовірно, найбільша частка соломи може бути використана у годівлі сухостійних корів, особливо у перший сухостійкий період (від 7 до 3 тижнів до отелення). У таблиці 3 показані три зразкові раціони для цієї фази продуктивності.

Таблиця 3: Раціони для сухостійних корів (фаза 1, 7 – 3 тижні до отелення)
Корм кг свіжої речовини на корову та день
Надой 8 кг
Трав’яний силос, 2-й укос, 38% СВ (5,8 МДж NEL/кг СВ) 19,0 13,0 14,5
Кукурудзяний силос 35% СВ (6,5 МДж NEL/кг СВ) 3,5
Сіно 2,5
Солома 4,5 4,5 5,0
Балансуючий корм
Пшениця 0,7 0,8 0,75 0,80 0,65
Меласований жом 0,7 0,7 0,75 0,75 0,35
Ріпаковий шрот 0,1 0,6
Кормова сечовина 0,01 0,01 0,05 0,02
Мінеральний корм * 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05
Споживання СВ із грубих кормів 11,1 11,0 11,0

Якщо орієнтуватися на споживання сухої речовини близько 11 кг, у ці раціони можна додати до 5 кг кормової соломи. Дефіцит поживних речовин, спричинений використанням соломи, повинен бути компенсований, як показано в прикладах, окремими компонентами, такими як зернові, патоки та білковий концентрат, наприклад, рапсовий екстракційний шрот. Щоб запобігти недоліку мікробного синтезу, при використанні цих компонентів раціону також рекомендується застосування кормової сечовини в кількості від 10 до 50 г/корову на день для компенсації негативного азотного балансу.

Проте кормову сечовину не можна згодовувати безпосередньо як окремий компонент, тому що існує ризик, що тварини одразу приймуть надто велику кількість. Це може завдати шкоди здоров’ю. Тому необхідною умовою є або самостійне приготування суміші із зернових, можливо, білкової кормової сировини та кормової сечовини, або використання комбікорму з кормовою сечовиною (зазвичай частка сечовини у комбікормі 2%). Інформація про використання кормової сечовини наведена у пам’ятці щодо використання кормових добавок на фермах, частина 2: Сечовина та її похідні.

Потенціал економії грубих кормових компонентів цих раціонів становить від 40 до 50 відсотків.

Дійні корови

Наступні приклади раціонів відносяться до груп продуктивності до 15, 25 та 35 кг надою на корову на день. Використання соломи у цих раціонах і, отже, її економічний ефект залежить від стадії лактації та надою тварин.

У той час як до 4,0 кг соломи може бути включено до раціону корів у нижньому діапазоні продуктивності (до 15 кг молока), у період середньої лактації максимальна кількість соломи повинна становити 2 – 3 кг (до 25 кг молока). При використанні більш високих кількостей важко забезпечити раціоні щільність енергії, необхідну для продуктивності.

У період лактації використання соломи дуже обмежено. У структурно слабких раціонах на практиці використовується приблизно від 300 г до максимум 500 г подрібненої соломи (Ø 3,5 см). Вищі кількості негативно впливають споживання корму і дуже розбавляють енергетичну щільність раціону. При таких раціонах зі зниженим вмістом силосу необхідно подбати про доповнення раціону мінеральними кормами, що містять достатню кількість вітамінів, особливо вітамінів A, D та E. Також необхідно стежити за вмістом β-каротину в раціоні (150-300 мг корови на день), оскільки солома практично не містить β-каротину.

Раціони з соломою із середньою якістю трав’яного та кукурудзяного силосу

У наступній таблиці 4 показані нормальні та «економні» раціони при різних поєднаннях якості трав’яного та кукурудзяного силосу середнього класу. Використання соломи у цих раціонах спричиняє збільшення споживання концентратів, які, залежно від типу раціону, становлять від двох до чотирьох кілограмів на корову на день.

Таблиця 4: Нормальні та економні раціони з трав’яним та кукурудзяним силосом середньої якості *) для різних груп продуктивності
Корм кг свіжої речовини на корову на день
до 15 кг до 25 кг до 35 кг
Добовий надой Добовий надой Добовий надой
Нормальний Економний Нормальний Економний Нормальний
Трав’яний силос, 1 укос, 35% СВ (6,2 МДж NEL/кг СВ) 19,5 11,0 19,5 15,5 19,0
Кукурудзяний силос 35% СВ (6,5 МДж NEL/кг СВ) 19,5 11,0 19,5 15,5 19,0
Солома 4,0 2,5 0,5
Балансуючий корм
Пшениця 0,1 1,5 2,0 2,0 1,9
Зерно кукурудзи 0,75
Ріпаковий шрот 0,6 0,75 0,3 0,5
Кормова сечовина 0,05 0,06 0,08 0,07 0,06
Кормова крейда 0,06 0,04 0,05 0,08 0,1
Сіль 0,05 0,03 0,04 0,03 0,03
Мінеральний корм **) *) *) 0,15**) *) *)
Продуктивний комбікорм
Молочний продуктивний комбікорм 19/4 1,75 3,0 4,6 6,8
Додаткова порція на продуктивність 3,3 1,9

Дотримуватися раціону, що забезпечує достатньо жуйки (сприятливий для жуйних тварин)

Усі раціони, включаючи так звані «аварійні» раціони з соломою, побічними продуктами переробки з харчової промисловості або з підвищеним вмістом концентрованих кормів, повинні бути складені з урахуванням забезпечення достатньої жуйки (сприятливої ​​для жуйних тварин годівлі).

На додаток до визначальних цінностей поживних речовин, таких як білок, енергія, крохмаль, цукор, мінерали та мікроелементи, жуйним тваринам необхідна певна частка сирої клітковини в раціоні, яка повинна становити близько 18% від загальної кількості сухої речовини. Ця груба клітковина необхідна підтримки нормальної роботи травних процесів у рубці. Якщо мікроби рубця отримують достатньо їжі, вони ферментують сиру клітковину в оцтову кислоту. Дійна корова виробляє з неї молочний жир. З іншого боку, дійній корові необхідна достатня кількість структурованої сирої клітковини для забезпечення адекватної жуйної активності.

Фізичний склад корму має при цьому вирішальне значення. Відповідна слинна секреція з її буферними компонентами створює оптимальні значення pH і таким чином оптимальні умови для життя мікробів в рубці. Через підвищене використання концентрованих кормів недостатня структурна ефективність раціону, особливо при нестачі грубих кормів, може стати вузьким місцем. Зміст сирої клітковини у раціоні має бути нижче 16%. Не менше 2/3 сирої клітковини у сухій речовині загального раціону має бути структурною. Потрібно уважно стежити за кількістю легкорозчинних вуглеводів у загальному раціоні, особливо у разі дефіциту клітковини у зв’язку із збільшенням кількості концентратів.

Закупівля кормів

У зв’язку з дефіцитом кормів виникає питання, скільки може коштувати корм. У принципі, попит та пропозиція регулюють ціну, але завжди з урахуванням професійних критеріїв. Ферми, у яких мало трав’яного і кукурудзяного силосу чи сіна, залежить від закупівель такого корму. Дефіцит може бути заповнений з допомогою структурно слабких соковитих чи концентрованих кормів. Ціни на ці грубі корми повинні бути засновані на виробничих витратах, які повинні включати не лише витрати на вирощування, збирання врожаю та можливе збереження, а й витрати на використання землі та робочої сили (повні витрати). Має сенс почати з витрат на 10 МДж NEL та екстраполювати їх на центнер або кубічний метр.

Мінова вартість та собівартість соковитих кормів

Строго кажучи, слід розглядати два варіанти. Якщо у разі нестачі кормів замість них можна використовувати концентровані корми, то мінова вартість може бути визначена на основі вартості порівняльних кормів пшениці для енергії та соєвого шроту для протеїну. Найбільш об’єктивним варіантом є виробнича цінність покупного корму раціоні. Виробнича цінність залежить від типу раціону та від того, чим необхідно замінити концентрати або грубі корми.

Висновок

Незважаючи на всі труднощі, забезпечення тварин необхідними кормами є пріоритетним завданням навіть у період нестачі кормів. Можливо, доведеться змиритися з вищими витратами на корми та оплату праці.

За допомогою «економних» раціонів можна забезпечити тварин грубими кормами, дотримуючись при цьому вимог до годівлі, дружнього до жуйних тварин. Для успіху такого заходу важливим є наступне:

Питання придбання грубих кормів залежить насамперед від того, чи достатньо власних запасів господарства для мінімального забезпечення тварин чи необхідно насамперед закуповувати структурно ефективні грубі корми. Промислові побічні продукти, такі як пивна дробина, жом, вичавки та інші, можуть виконувати цю функцію лише дуже обмеженою мірою.


Автор статті: Томас Бонсельс,LLH. Переклад Олени Бабенко спеціально для soft-agro.com.


З нетерпінням чекаю відгуки та коментарі. Велике вам дякую!

Знайшли цей матеріал корисним? Поділіться з колегами у соцмережах або надішліть посилання прямо на пошту!

Підписуйтесь на наш телеграм-канал, щоб першими отримувати повідомлення про вихід нових матеріалів.

Telegram-канал →   

Немає коментарів до статті "Нестача кормів: як уникнути"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нет комментариев