Вирощування ремонтних телиць: економічні аспекти

Вирощування ремонтних телиць

При утриманні телиць на випасі витрати на вирощування нижче.

Якщо не вести облік вирощування ремонтних телиць, їхня собівартість до першого отелення може становити до 500 євро на голову більше. Доказ того, що ретельне налагодження технології вирощування телиць окупає себе, у вигляді розрахунків наводить економіст сільськогосподарської палати Нижньої Австрії Геральд Бідерманн.

На багатьох молочних фермах телиць годують лише після того, як видоїли корів та нагодували телят. Крім залишків кормів з кормового столу корів, телицям дістаються ті партії кормової сировини, чия якість є недостатньою для дійних корів. А ще телиць часто містять у адаптованих старих корівниках.

З погляду витрат, це зрозуміло. Однак є ризик, що бажаного результату не буде отримано, і що вирощена теличка виявиться несподівано дорогою, якщо врахувати загальні витрати.

Коротко про головне

Вирощування ремонтної телиці коштує близько 1800 євро, якщо врахувати всі витрати. Тому цій галузі молочного бізнесу потрібно приділяти достатньо уваги.

Потрібно використовувати існуючий потенціал щодо віку першого отелення. Як варіант, можна не вирощувати телиць самостійно, а сконцентруватися лише на виробництві молока.

Повна вартість вирощування ремонтної телиці

Вирощування ремонтних телиць

Загальні витрати на вирощування ремонтної телиці, Бідерман

 

Якщо молочні фермери запитують про вартість вирощування ремонтних телиць, вони в основному згадують вартість кормів. На них припадає більшість змінних витрат. Крім них ще називають витрати на ветлікаря та запліднення.

Залежно від системи утримання суттєву статтю витрат може становити підстилка. Тож за поверхневого розрахунку отримують суму близько 800 євро. Однак, щоб бути справедливим, необхідно також оцінити виробничі фактори роботи та капіталу, вкладені у вирощування молодняку.

Заготівля основних кормів та утримання корівника є капіталомісткими галузями бізнесу. У них високі постійні витрати, які легко випустити з уваги. Необхідно мати на увазі, що для кожної ремонтної телиці необхідно два кормомісця і майже річний урожай з одного гектара лугових угідь, тому що вік першого отелення телиці – понад 2 роки.

У прикладі, наведеному вище, амортизація будівель становить 150 євро, амортизація машин – 330 євро. Вартість капіталу також не має недооцінюватися. За 3% відсоткової ставки вона становить близько 150 євро на голову.

Витрати робочого часу для вирощування телиць зазвичай встановлюються надто низько. Крім щоденного догляду за тваринами, вони також включають час на заміну підстилки і видалення гною, і час при заготівлі основних кормів. Вони становлять від 20 до 70 робочих годин на кожну вирощену телицю. Що менше підприємство, то більше вписувалися витрати робочого дня.

У нашому прикладі вартість робочого дня становить 300 євро. Таким чином, загальна вартість вирощування ремонтної телиці становить близько 2200 євро, включаючи вартість теляти, та 1800 євро без вартості теляти. При цьому витрати на випоювання телят враховані у вартості теляти.

Часто робляться спроби заощадити на змінних витратах, переважно на мінеральних чи основних кормах.

Високі загальні витрати ясно показують, що потенціал економії у сфері годівлі порівняно низький. А ось ризик можливих проблем із фертильністю аж до втрати племінної тварини через економію на кормах значно більший.

Вирішальним є вік першого отелення

Вік першого отелення є важливим показником контролю успіху власного вирощування телят. Помилки в годівлі ремонтного молодняку ​​впливають на рентабельність вирощування через пізніше отелення або більшу частку безплідних тварин.

В інтенсивному вирощуванні та утриманні телиць у корівнику цільовий вік першого отелення становить 25-26 місяців для сименталів та 24-25 місяців для голштинів. Більш старший вік першого отелення означає більшу витрату основного корму, кормомісць, робочого часу та капіталу з однаковою продуктивністю.

Вирощування ремонтних телиць

Вартість вирощування телиці з урахуванням вирощування теля становить близько 2200 євро © LK NÖ/Pöchlauer-Kozel

Слідкуйте за витратами на основні корми

Дворічної телиці потрібно близько 10 кг сухої речовини на день або принаймні один рулон силосу в стрейчплівці на місяць. Це означає, що витрати на основні корми становлять близько 35 євро.

Витрати на підстилку та видалення гною також є важливим фактором на вирощуванні телиць. Залежно від системи та місяця року вони становлять від 5 до 15 євро. Робочий час дуже індивідуальний для підприємства. Дві години на місяць на тварину при погодинній ставці 10 євро означатимуть близько 20 євро додаткових витрат – це час, який зазвичай можна використовувати більш вигідно, приділяючи його коровам.

Ці цифри показують, що подовження віку першого отелення при утриманні в корівнику збільшує витрати на 75 євро на голову на місяць.

Годування та спостереження за приходом у полювання є ключовими

Ферма з поголів’ям 30 корів та вирощуванням 10 нетелів на рік може заощадити 750 євро, якщо знизить вік першого отелення на один місяць. Зекономлені засоби виробництва можна використовувати у молочному тваринництві. Це показує, наскільки важливим є збалансована годівля та уважне спостереження за приходом тварин у полювання.

При власному вирощуванні ремонтного молодняку ​​легше втратити гроші, ніж виграти, особливо якщо ви подивитеся на привабливі ціни на племінних телят симентальської породи в останні місяці.

Звичайно, вік першого отелення встановлює межі, надмірне забезпечення телиць поживними речовинами є неекономічним. При утриманні ремонтного молодняку ​​на випасі витрати нижчі. І збільшення віку першого отелення в цьому випадку є не таким болючим.

Висновки для подальшого розвитку

Будь-хто, хто знає свої показники, знає, що вирощування ремонтного молодняку ​​пов’язує виробничі фактори і, як наслідок, потенціал підприємства. Якби ці корми, кормомісця та робочий час вкласти в корів, це дозволило б збільшити виробництво молока від 30 до 50%. Підприємства з поголів’ям зараз 45 корів за рахунок цього могли б дозволити собі, наприклад, систему автоматичного доїння.

Уникайте втрат тварин при першій лактації

Оскільки власне вирощені телиці пов’язані з високими витратами, вони мають високу цінність. Втрати тварин у першій лактації фінансово болючі. Їх слід уникати, якщо це можливо, навіть незважаючи на те, що ціни на забійну вагу збільшилися. Забита телиця при інтенсивному годуванні принесла б ті ж гроші на 18 місяців. Тобто можна було б годувати та утримувати тварину на один рік менше.
Якщо надійний партнер вирощує телиць гарної якості, він бере на себе ризик та роботу. Молочна ферма отримує також фінансові переваги, коли він зацікавлений у постійній співпраці.


Автор статті: Геральд Бідерманн, економіст сільськогосподарської палати Нижньої Австрії. Переклад Олени Бабенко спеціально для soft-agro.com.


З нетерпінням чекаю  на відгуки та коментарі. Велике вам дякую!

Знайшли цей матеріал корисним? Поділіться з колегами у соцмережах або надішліть посилання прямо на пошту!

Підписуйтесь на наш телеграм-канал, щоб першими отримувати повідомлення про вихід нових матеріалів.

Telegram-канал →

Немає коментарів до статті "Вирощування ремонтних телиць: економічні аспекти"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нет комментариев