Як розрахувати раціон корови

Раціон корови

Вступні дані, необхідні для розрахунку раціону корови

Для того, щоб скласти раціон корови з урахуванням потреб тварин, необхідна інформація про споживання корму, концентрацію поживних речовин у кормовій сировині та показники продуктивності тварин.

Щоб визначити споживання поживних речовин, необхідно знати основний раціон корови. Практичні пристрої для вимірювання та пристрої для зважування на змішувачі полегшують визначення кількості споживаного тваринами корму і дозволяють більш точно розподіляти корм у повсякденній роботі. Також доступні оціночні рівняння для теоретичного розрахунку споживання кормів.

На наступному етапі проводиться оцінка якості окремої кормової сировини. Існує кілька можливостей зробити це з різним рівнем точності. У таблицях поживності кормів наводяться середні рівні вмісту поживних речовин та енергії в найбільш поширеній кормовій сировині. Для грубих кормів також необхідно враховувати різні стадії зростання.

Точніший результат оцінки якості можливий, якщо грубий корм оцінюється за допомогою сенсорної оцінки за ключом DLG. Такі оціночні шкали розроблені для трав’яного силосу, кукурудзяного силосу та сіна. Для точної оцінки з допомогою цього необхідний певний досвід.

Проте неможливо, наприклад, за допомогою даного ключа точно оцінити вміст сирого протеїну в кормі. Тому необхідно, щоб зразки грубих кормів, які використовуються у великих кількостях, періодично перевірялися в лабораторії з аналізу кормів на вміст сирих поживних речовин, макро- і мікроелементів.

Розрахувати основний кормовий раціон


Шановні відвідувачі сайту!
Повна версія цієї статті доступна лише для авторизованих підписників та клієнтів.
Будь ласка, авторизуйтесь!

Авторизация
*
Email или Имя пользователя
Поле Email или Имя Пользователя не может быть пустым.
Please enter valid data.
Пожалуйста, введите хотя бы 3 символов.
*
Пароль
Поле Пароль не может быть пустым.
Please enter valid data.
Пожалуйста, введите хотя бы 1 символов.
Войти
 
 
 

Грунтуючись на даних про кількість та склад кормової сировини, розраховують споживаний раціон (енергія, поживні речовини, кількісні, мікроелементи тощо). Розрахунок раціонів здійснюється за допомогою програми для складання раціонів (наприклад, HYBRIMIN® Futter5) залежно від живої маси та надою. У програмному забезпеченні розраховуються потреби тварини поживних речовин для різних надоїв молока.

Основний кормовий раціон повинен повністю покривати потребу у структурно ефективній клітковині! Оцінка структури заснована на вмісті aNDFom (нейтрально детергентна клітковина за вирахуванням сирої золи, залишок після обробки нейтральним розчинником та амілазою) з грубого корму в загальному раціоні.

Примітка: у HYBRIMIN® Futter5 можливі розрахунки з усіма показниками, що існують на даний момент, для оцінки структурності раціону.

Мінеральні та вітамінні добавки виробляються за рахунок введення мінерального корму.

Балансування основного кормового раціону

Метою є збалансований баланс азоту (RNB = 0-10), який може бути досягнутий за рахунок відповідної комбінації кормів. Якщо основний кормовий раціон не збалансований, тобто. можлива молочна продуктивність по енергії і протеїну різниться, баланс поживних речовин повинен бути забезпечений за допомогою добавки відповідного концентрованого корму. Це можна зробити за допомогою, наприклад, зернових або жому, доки показники «молоко з енергії» і «молоко з протеїну», і RNB не будуть вирівняні. Додаткова продуктивність покривається добавкою збалансованого продуктивного комбікорму.

Докладніше читайте у статті:

>> Три частини раціону дійної корови: основний корм – балансуючий корм – продуктивний комбікорм

Раціони з високим вмістом трав’яних сінажів та низькою продуктивністю поголів’я часто характеризуються надлишком протеїну, який неможливо збалансувати. Це призводить до збільшення виділень азоту.

Балансування мінералів у раціоні

Мінеральний корм використовується для доповнення раціону макроелементами, мікроелементами та вітамінами. Для різних видів грубих кормів потрібні різні добавки мінералів та мікроелементів. Мінерали фосфор і магній зазвичай забезпечуються за рахунок високого вмісту в грубих кормах, доповнених концентратами. Трав’яний силос та силос з конюшини завжди мають більш високий вміст мінералів, ніж кукурудзяний силос, що призводить до надлишку калію та заліза.

Оптимальним у загальному раціоні є співвідношення калію до натрію як 12: 1 у загальному раціоні. Навпаки, для кальцію та фосфору немає необхідності враховувати співвідношення. Таким чином, введення кормової солі та мінерального корму своєю метою в першу чергу має задоволення потреб у мінералах кальцію та натрію, мікроелементах міді, цинку, марганці та селену, а також у вітамінах.

Слід дотримуватись рекомендованих значень за кількістю макро- та мікроелементів, оскільки надлишок одного елемента може призвести до дефіциту іншого елемента («антагонізм») і викликати підвищене виведення в навколишнє середовище.

Принципи розподілу концентратів

Якщо надої перевищують розрахунковий показник продуктивності для збалансованого основного раціону, необхідно проводити цільове годування відповідно до продуктивності кожної тварини.

У збалансованому продуктивному комбікормі всі поживні речовини, мінерали та вітаміни розраховані на додатковий надій. Така система полегшує харчування. Перевага полягає в тому, що продуктивний комбікорм можна використовувати для всіх тварин цілий рік, і потрібно варіювати тільки кількість.

При цьому керуються наступним правилом: з 1 кг збалансованого продуктивного комбікорму (6,7 МДж NEL, 175 г nXP/XP) може бути виготовлено близько 2 кг молока. Це стосується всіх показників поживності та енергії.

Комбікорм найкраще використовувати у гранульованому вигляді, тому що він сприяє збільшенню споживання корму та знижує утворення пилу. Для кормових станцій та доїльних роботів мінімальні та максимальні кількості комбікорму за одне годування становлять 0,5 та 2,5 кг продуктивного комбікорму за одне відвідування.

При використанні кормових станцій обов’язково проводять калібрування дозування при зміні компонентів комбікорму, а також не рідше одного разу на квартал.

Годування сухостійних та новотільних корів

Для успішного та стійкого виробництва молока підготовка телиць та корів до лактації та її початок мають велике значення. Як надмірне забезпечення енергією при вирощуванні телиць чи останньої третини лактації корів, і дефіцит енергії на початку лактації часто призводять до проблем. Це може мати негативні наслідки для здоров’я, плодючості та продуктивності.

Ожиріння – одна з основних причин недостатнього споживання корму на початку лактації. Тварини, які споживають меншу кількість корму до отелення порівняно із середнім показником по стаду, мають підвищений ризик захворювання, тому за ними слід уважніше спостерігати.

Основна мета повинна полягати в тому, щоб якнайшвидше збільшити споживання корму після отелення та усунути дефіцит енергії. Також необхідно подбати, щоб раціон був структурно ефективним.

Молочній лихоманці можна запобігти шляхом використання раціону з низьким вмістом кальцію та калію, мінеральних кормів з низьким вмістом кальцію (наприклад, 3% кальцію) або введенням кислих солей (див. статтю «Профілактика молочної лихоманки»)

Сухостійний період: ранній сухостій та підготовчий період, близько 8 тижнів

Ранній сухостій: за 8 тижнів сухостійного періоду це перші 5-6 тижнів після запуску

Підготовчий період: годування останні 2-3 тижні до отелення для підготовки до отелення

Новочний період: годування з моменту отелення і до виходу на повну продуктивність

Таким чином, фаза сухостійного періоду розділена на два періоди, а саме на ранній сухостій та підготовчий період. Підготовчий період починається за два-три тижні до очікуваного отелення, тут підвищують концентрацію енергії та протеїну в основному раціоні. Також щодня поступово збільшують кількість концентратів, тому на момент отелення їх кількість становить від 2 до 3 кг на корову на день.

У підготовчому періоді не слід використовувати корм, який пригнічує вироблення інсуліну, оскільки це сприяє кетозу (наприклад, кормовий жир або комбікорм з високим вмістом жиру). Не рекомендується ні використання раціону для дійних корів, ні збереження раціону раннього сухостою. Щоб полегшити роботу, як компроміс для раннього сухостою можна розбавити раціон для дійних корів соломою. Однак це призводить до більш високого вмісту кальцію в раціоні, що необхідно враховувати при профілактиці молочної лихоманки.

Після отелення слідує новотільний період, який зазвичай триває 30-40 днів. Тут кількість концентрованого корму повільно збільшується залежно від споживання грубих кормів (макс. 300 г/день). Це збільшення спочатку залежить від добового надою. Тільки після закінчення новотільного періоду відбувається перехід на годування відповідно до поточного надою та вмісту жиру та білка в молоці.

Пропіленгліколь спеціально використовується для запобігання кетозу. Для цього згодовують 150 г/тварину в день за 14 днів до отелення та 250-300 г/тварину в день до 7 днів після отелення за допомогою введення в рот або через дозуючий пристрій на кормовій станції. У високопродуктивних стадах для стабілізації метаболізму пропіленгліколь або гліцерин можна використовувати в кількості 250-300 г/тварини на день до 100-го дня лактації.

Кормові суміші

При використанні кормозмішувача рекомендується частину концентратів змішувати з основним раціоном. Завдяки цьому можна цілеспрямовано компенсувати дефіцит енергії та білка у грубих кормах. Зокрема, при високій частці трави збалансований основний раціон може бути отриманий шляхом змішування меласованого жому, помелу зернових або аналогічних багатих на енергію кормів.

Принципи створення кормової суміші:

Передумовами для цього є працююча система зважування та гострі ножі в кормозмішувачі. Оптимальний вміст сухої речовини від 40 до 42% знижує ризик вибіркового споживання та може бути скориговано за допомогою води за потреби. Додавання невеликої кількості концентрованого корму мало впливає загальне споживання кормосмеси. Індивідуальне регулювання годівлі відповідно до фактичного надою здійснюється через кормову станцію.

Для полегшення роботи можна також, наприклад, комбікорм на 24 кг молока згодовувати ремонтному молодняку ​​віком до 9 місяців, а раціон для сухостійних корів – ремонтному молодняку ​​з 10 місяців.

Якщо всі компоненти раціону (грубі, соковиті та концкорми) змішуються разом, створюється «повнозмішаний раціон» (TMR). Переваги цієї системи – спрощення роботи та економія на кормових станціях. Проблема виникає, якщо концентрація поживних речовин є занадто високою для останньої третини лактації. Надмірне споживання енергії протягом тривалого часу призводить до ожиріння. Додаткові наслідки – збільшення витрат на корми та екскреції поживних речовин. Отже, необхідне рівномірне стадо з високим рівнем продуктивності та формування груп годівлі (новотельні – стародойні).

Високе споживання корму

Високий рівень споживання грубих кормів є передумовою стабільного обміну речовин. Для цього необхідні грубі корми високої якості, гарне водопостачання, рівномірне перемішування, часте підсування корму та здорові копита. Важливо забезпечити оптимальне вгодування тварин, оскільки ожиріння знижує споживання корму. Занадто висока подача концентрату призводить до витіснення грубого корму. Хороші умови утримання, такі як стабільний клімат та комфорт корів, є важливими передумовами високого рівня споживання грубих кормів.

Найбільш важливими факторами, що впливають на рівень споживання корму, є:

Докладніше про фактори, які впливають на споживання сухої речовини читайте у статті

>> Годування корів сухою речовиною

Здоровий рубець та достатнє забезпечення тварини структурно ефективною клітковиною

Здоровий, функціонуючий рубець – основа годування жуйних тварин. Метою є стабільні умови для мікроорганізмів рубця, необхідне розшарування вмісту рубця і відтік кислот ферментації, мікробів і компонентів корму, що залишилися, з передшлунків в тонкий кишечник.

Помилки можуть призвести до надмірної кислотності в рубці/ацидозу рубця. Зокрема, широко поширений субклінічний ацидоз рубця, який виникає в результаті зниження споживання корму, але також через нижчу конверсію корму і нестачу вітамінів, які виробляються в рубці бактеріями, що знаходяться там (вітаміни групи B!).

Сприятливе для рубця годування може бути досягнуто як з допомогою технології годівлі, і з допомогою складання раціону.

Метою гарної технології годування є як хороше, так і рівномірне змішування, щоб запобігти селекції та забезпечити необхідну структуру корму. Сюди також входить розподіл додатково згодованого концентрованого корму протягом дня.

При складанні раціону вирішальне значення мають два моменти: структура корму, пропорція та склад вуглеводів.

Структурно ефективна клітковина забезпечується з власних грубих кормів, таких як силос із трави та кукурудзи, сіно та солома. Вони забезпечують пережовування та слиновиділення. Слина діє як буфер і впливає на значення показника pH у рубці, який в ідеалі має бути вищим 6,15. Велика кількість легкозасвоюваних, що розкладаються в рубці вуглеводів (цукри та крохмалю) призводить до падіння значення pH до критичного діапазону з ризиком ацидозу.

Орієнтовні показники поживності для раціону дійної корови

Споживання сухої речовини Близько 3% від живої маси, з них близько 2% з грубих кормів
Доля грубих кормів Мінімум 60% від сухої речовини раціону
Розрахункове значення надою Показники молоко з nXP і молоко з NEL рівні

За частково змішаного раціону розрахунок на середній денний надій мінус 4-6 кг молока

Баланс азоту в рубці 0-10 г/день
Зміст структурно ефективної клітковини Мінімум 28% aNDFom (нейтрально-детергентна клітковина без золи після обробки нейтральним розчинником і амілазою) в СР загального раціону, відповідає близько 800 г/100 кг живої маси (при умови наявності кормозмішувача, гомогенному змішуванні, постійному раціоні, постійному підсуванні кормів на кормовому столі, співвідношенні тварин до кормомісця 1:1 тощо)
Вуглеводи, що розщеплюються в рубці Максимум 25%, але мінімум 15% у сухій речовині при високій продуктивності (оптимальне знання для рубця 19%)
Крохмаль, що не розщеплюється в рубці Для високопродуктивного стада: мінімум 3%, максимум 5% у сухій речовині
Цукор Максимум 7,5% у сухій речовині, в перші 4 тижні лактації максимум 6,5%
Вміст сирого жиру За умови повільного звикання максимально 4-4,5% у сухій речовині або 6% при використанні спеціальних захищених жирів
Співвідношення калію до натрію Для дійних корів 12:1, для сухостійних корів до 30:1
Баланс катіонів-аніонів (DCAB) Мінімум +150 meq/кг
Залишки на кормовому столі Мінімум 5% перед наступною роздачею корму

Орієнтовні показники поживності для раціону дійної корови за фазами годування на 8.000-10.000 кг молока/голову на рік

Фаза Споживання корму, кг СР/день NEL, МДж /кг СР nXP, г/кг СР RNB, г/день Вуглеводи, що розщеплюються в рубці, г/кг СР Кальцій, г/кг СР Фосфор, г/кг СР
Сухостійні корови 11,0-13,0 5,4-5,8 110-125 0-10 75-150 4-6 2,5
Підготовчий період 10,0-13,0 6,5-6,7 140-150 -10-0 100-200 4,5-6 3,0
Новотільні корови 13,0-22,0 7,0-7,2 155-165 -10-0 125-250 6,5 4,0
Стародійні корови 16,0-18,0 6,4-6,6 135-145 0-10 75-225 5 3,5

Джерело: Таблиці Грубер з годівлі дійних корів, племінної худоби, овець, кіз, 46-е видання, 2020, стор 26-27. Переклад Олени Бабенко спеціально для soft-agro.com.


З нетерпінням чекаю  на відгуки та коментарі. Велике вам дякую!

Знайшли цей матеріал корисним? Поділіться з колегами у соцмережах або надішліть посилання прямо на пошту!

Підписуйтесь на наш телеграм-канал, щоб першими отримувати повідомлення про вихід нових матеріалів.

Telegram-канал → 

Немає коментарів до статті "Як розрахувати раціон корови"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нет комментариев