Утримання телят у будиночках – але так, щоб виростити їх здоровими

Утримання телят

Утримання телят у будиночках – один із варіантів вирощування маленьких телят. Телята – це майбутнє молочного стада, тому велике значення слід надавати оптимальному вирощуванню з мінімальними втратами з першого дня життя. Не тільки годівля відповідно до потреб має вирішальне значення для здорового росту. Також слід критично вивчити умови утримання тварин, особливо якщо спостерігається високий рівень втрат або велика кількість днів лікування через діарею та респіраторні захворювання.

Хороший клімат = здорові телята

Швидкість зростання телят протягом перших 50 днів тісно пов’язана з удоєм молока у дорослому віці. Згідно з дослідженням Soberon et al. (2021), залежно від рівня захворюваності телят у ранньому віці, тварини згодом мають спад надоїв у 1-у лактацію до 850 кг молока. Але навіть “успішно” проліковані телята показали значне зниження надоїв молока у дорослому віці. Зі збільшенням кількості респіраторних захворювань телят знижується відсоток збереження поголів’я корів. Це означає, що ті тварини, які хоч раз хворіли телятами, мають значно вищий ризик не дожити до старості як молочні кори.

На додаток до показників відмінка, які на практиці все ще занадто високі, це є чітким доказом того, що у вирощуванні телят все ще є значний потенціал, який знаходиться у сплячому стані. І є ще один момент, який часто не береться до уваги на практиці: адже майже ніхто не визначає щоденний приріст. На жаль, дуже часто у таких господарствах спостерігається велике “розкидання”, тобто деякі телята дійсно добре розвиваються, але багато хто також залишається значно нижчими за цільовий або стандартний рівень приросту ваги і, отже, згодом знижується їх продуктивність, як корови.

Класичні вимоги до утримання телят, які є основою оптимального вирощування добре відомі:

 • Вентиляція: добра вентиляція та повітрообмін зменшують кількість мікробів у повітрі, видаляють вологу та запобігають утворенню шкідливих газів. Повітря у приміщенні = повітря зовні
 • Ізоляція: поділ телят (до 8 тижнів життя) для запобігання передачі захворювань. Стежити за раннім забезпеченням молозивом.
 • Комфорт: хороший дренаж під підстилкою, особливо при розміщенні будиночків на вулиці. Зверніть увагу на ухил! Забезпечте якнайбільше підстилки, щоб телята завжди лежали сухими, у вологу та холодну погоду збільшуйте кількість підстилки. Виберіть місце, яке виключає протяги. Телятам потрібен вільний доступ до корму та води!
 • Економіка: Мінімізуйте витрати, використовуючи існуючі потужності корівника або побудуйте телятники самостійно. При виборі конструкції звертайте увагу на ефективність праці:
 • легке та швидке очищення
 • хороший огляд, щоб можна було спостерігати за тваринами.

У “дешевому корівнику” з поганим кліматом не вдасться виростити молочних корів для майбутнього!

Основна мета утримання телят – забезпечити теля чистим, сухим і комфортним середовищем, яке добре вентилюється і забезпечує легкий доступ до корму та води. Цього можна досягти, якщо утримувати телят окремо чи групами, усередині чи зовні приміщення. Не існує “єдиного способу” успішного вирощування та утримання телят. Способи утримання телят варіюються від ферми до ферми, залежно від менеджменту та доступної робочої сили.

Здоров’я телят “само по собі” не може бути кращим або гіршим при тій чи іншій системі утримання, оскільки воно залежить від широкого спектра факторів (щільність поголів’я, збої передачі пасивного імунітету, гігієна молозива, поїлок та підстилки, подача та консистенція корму, виявлення захворювань, вентиляція та вакцинація).

Вологість повітря в телятнику повинна становити 60-80% при температурі 10-20 ° C, хоча телята при хорошій підстилці можуть краще переносити нижчі температури, ніж коливання вологості. Швидкість руху повітря не повинна перевищувати 0,2 м/с у зоні безпосереднього розташування телят (безвітря < 0,1 м/с!), а концентрація шкідливих газів на м³ повітря не повинна перевищувати 20 см³ NH3, 3000 см³ CO2 та 5 см³ H2S .

Сукупність всіх заходів та аспектів при вирощуванні телят приблизно до 6 місяців спрямовано мінімізацію класичних стресових факторів при утриманні телят (див. мал. 1).

Малюнок 1: Стресові фактори при утриманні телят

Утримання телят

Уявним золотим стандартом для утримання телят був і залишається іглу, який досі використовує багато ферм. Кожне теля має своє власне мікросередовище всередині будиночка з виходом на вулицю, власним відром для випоювання та місцем для годівлі. Цього можна досягти в індивідуальних та групових іглу, а також у холодних корівниках нової конструкції (4 – 6 повітрообмінів/год узимку; 15 повітрообмінів/год влітку). Таке оптимальне середовище утримання зі свіжим повітрям, світлом та сонцем сприяє підвищенню опірності організму телят і призводить до значного зниження кількості мікробів у будиночках та зменшення випадків захворювань (респіраторного тракту та діареї).

Однак важливо також правильно керувати іглу. Концентрація мікробів у повітрі може легко перевищити критичний поріг у 15 000 кБЕ/м³ повітря як в індивідуальних іглу, так і в групових іглу, як показали 2 дипломні роботи з університетів прикладних наук Бінгена та Вайенштефана у Пфальці та Баварії. Це означає, що іглу на відкритому повітрі – аж ніяк не “безпрограшний варіант”!

Так іглу для утримання телят переважно використовуються малими та середніми фермами, тоді як великі ферми все частіше переходять на сучасні телятники, які забезпечують оптимальні кліматичні умови для телят і водночас значно підвищують комфорт менеджменту порівняно з іглу на відкритому повітрі. Однак цей варіант також потребує значно більших інвестицій. Іглу можна дуже гнучко адаптувати до розміру стада і, так би мовити, “рости разом із ним”, тоді як стаціонарні телятники мають заздалегідь певний розмір.

Одиночний чи груповий іглу?

Досі загальноприйнятою практикою було утримання телят в індивідуальному іглу перші 8-10 днів, а потім переведення їх у невелику групу, яка може бути або у великому іглу, або в окремому стійлі. Але саме у віці 7-10 днів теля знаходиться в стані імунної недостатності, коли материнські антитіла зникають, а власна захисна система теля ще недостатньо розвинена. Тому варто критично поставитися до часу переведення тварин.

Нові підходи до вирощування радять утримувати телят парами вже на 1-3 день життя. Вирощування телят парами в іглу також може дати кращі результати порівняно з одиночним вмістом, якщо пара телят буде забезпечена відповідно великою іглу, більшим відкритим майданчиком з двома поїлками та двома годівницями. Якщо ви помістите двох телят у будиночок, який насправді був розрахований лише на одне теля, ви не зможете досягти оптимальних результатів вирощування. Тим часом на ринку вже з’явилися пропозиції “здвоєних будиночків”, які задовольняють потреби у просторі для двох телят як у будиночку, так і на вигулі.

Використання будиночків іглу – і все гаразд? На що звернути увагу

В даний час асортимент іглу для телят настільки великий, що слідкувати за всіма практично неможливо. Вони різняться за кольором, матеріалом, розміром, можливостями вентиляції та іншими характеристиками.

Для практичного використання також важливі питання використання:

 • Як можна відкрити та закрити вихід?
 • Чи можна повертати ґрати?
 • Як можна транспортувати іглу до місця очищення?
 • Чи є інші можливості для кріплення годівниць та поїлок, крім тримача для відра з соскою?
 • Є лише один отвір для голови чи два?

Якщо ви хочете придбати нові іглу, вам слід заздалегідь уточнити, яким умовам повинні задовольняти іглу (одиночні або для невеликої групи), щоб націлено вивчити пропозицію.

Розмір іглу має вирішальне значення. Чим більша площа, доступна для телят, тим нижче мікробне навантаження і вміст CO2 в навколишньому повітрі і тим більше простору для вільного руху телят, що в свою чергу позитивно впливає на розвиток м’язів. Вхідний отвір також має бути досить великим, щоб у нього могло пролізти не тільки теля, а й обслуговуючий персонал.

У іглу має бути зовнішній вигул (див. мал. 1), щоб у теля був вибір, де йому залишатися. Конструкція зовнішнього вигулу впливає те, яким він покаже себе у використанні. Особливо якщо телята будуть перебувати в індивідуальному іглу довше, ніж 10-14 днів, слід приділяти більше уваги розміру. Розмір та характеристики обладнання в кінцевому підсумку також визначають ціну іглу.

Зображення 1

Утримання телят

Крім розміру іглу, важливий також і загін. Огородження має бути висотою не менше 90 см (над землею), щоб теля не могло перестрибнути через нього. Хороша стійкість – це само собою зрозуміле, оскільки це також є гарантією того, що ворота можна буде відчиняти та закривати однією рукою у тривалому використанні. Ролики на іглу можуть бути перевагою, щоб їх можна легко переміщати до місця миття. На передніх воротах крім тримача для відра з соскою завжди повинні бути два отвори (див. зображення 2), щоб можна було окремо прикріпити відро для води та для корму.

Зображення 2

Утримання телят

Вентиляція іглу

Залежно від виробника, існує також велика різниця у можливостях вентиляції іглу. Часто у верхній задній частині будиночка є вентиляційний отвір (різних розмірів), який можна відкривати та закривати вручну. Однак перевага відкритого вентиляційного клапана влітку може стати недоліком при нижчих температурах. Кожен варіант ручного управління вентиляцією також вимагає адаптовану до погодних умов систему поводження з ним, інакше перевага швидко втрачається.

Інновація у вентиляції іглу – “Igloo Booster” від Vet.Smart. Ця система складається з пластикового корпусу з точно узгодженим розташуванням отворів та бризкозахищеного та пилозахищеного вентилятора. Вентилятор постійно втягує свіже повітря та рівномірно розподіляє його по всьому приміщенню іглу. Розташування отворів Igloo Booster у поєднанні з потужністю вентилятора забезпечує ідеальний повітрообмін. Це продукт типу plug & play, який підходить для всіх поширених моделей Igloo.

Утримання на відкритому повітрі саме по собі корисне для телят, але повітря в іглу не є автоматично хорошим. У теплу погоду товстий матрац із гною в іглу може швидко перетворити “хижину” на “смог”, особливо при високому вмісті мікробів у повітрі. Постійний цілеспрямований обмін повітря, як у будь-якому доброму корівнику, може стати вирішенням проблеми. Для цього існує новий тип вентиляції, що встановлюється у даху іглу.

На що слід звернути увагу при купівлі та використанні іглу?

Більшість іглу виготовляються із поліетилену або склопластику (пластик, армований скловолокном). Крім міцності на розрив, слід враховувати ізоляційний ефект. Нещодавні випробування показали, що поліетиленові іглу краще ізолюють від спеки влітку. Вони повинні мати білу або хоча б світлу поверхню, тому що темні іглу сильніше нагріваються під впливом сонячного світла. Поверхня має бути гладкою, щоб її було легко мити.

Парковка і напрямок будиночків повинні змінюватися в залежності від сезону: зазвичай вони звернені в бік від основної погодної сторони, на північ влітку і на схід або південний схід взимку.

Іглу часто розміщують під карнизами будівель чи вибудовують під навісами. Це забезпечує кращий захист від негоди для телят і трохи більший комфорт у менеджменті для обслуговуючого персоналу. Але, знову ж таки, слід подбати про те, щоб не розміщувати іглу з південного боку будівель, особливо влітку.

Зображення 3

Утримання телят

Іглу та тепловий стрес

Крім розташування майданчика та напрямків будиночків, існують інші варіанти затінення, які корисні для запобігання накопиченню тепла в іглу влітку. Природна тінь під деревами або навіть під брезентовим навісом зменшує коливання температури. Існують спеціальні ізоляційні матеріали, які зменшують нагрівання (наприклад, захист іглу від теплового стресу, Quidee), і є можливість збільшити циркуляцію повітря, піднімаючи іглу ззаду.

Товстий шар соломи (див. зобр. 3) або дерев’яні ґрати під підстилкою захистять від холоду знизу в холодну погоду. Солом’яна підстилка має бути сухою та товстою (Nesting Score!).

Зображення 4

Утримання телят

Важливо! Взимку телята мають бути сухими, перш ніж їх розмісять у будиночку. Крім того, теплова лампа (див. зобр. 4) або попона (див. зобр. 5) допомагають регулювати тепло маленьких телят.

Зображення 5

Утримання телят

Дуже рекомендовано організацію майданчика для вигулу безпосередньо біля будиночка, оскільки це підвищує комфорт тварини. Дві кліматичні зони дозволяють тваринам вибирати найкращу для них область. При цьому необхідно стежити за тим, щоб грати огорожі не становили небезпеки задушення для телят. Тому відстані між прутами огорожі не повинні бути ширшими за 10 см, а прути повинні бути встановлені вертикально. На стику між голкою і вигулом не повинно бути щілини, досить великою, щоб теля могло просунути голову.

Особливі вимоги при утриманні телят у голку

Взагалі-то, іглу проектуються таким чином, щоб можна було швидко і легко міняти місце розташування, щоб розірвати інфекційні ланцюги, а також для досягнення найкращої вентиляції або використання тепла в залежності від сезону.

Потім грає роль вибір покриття поверхні майданчика. Вид поверхні, на якій розташовані іглу, також впливає на щоденний робочий час, інвестиційні витрати, здоров’я телят та витрати соломи.

Будиночки часто розміщують на твердих поверхнях (бетон, асфальт, плитка), іноді на ґрунті чи шарі гравію. Хороша очистка можлива на твердих поверхнях. Гравій для очистки швидше непридатний (контролюємо дренаж стоків!), а грунт працює тільки в тому випадку, якщо майданчики регулярно змінюються і залишаються вільними принаймні протягом 7-10 днів.

Для дренажу, тобто відведення рідини з іглу повинен бути забезпечений ухил 2-3%, щоб у теля завжди було сухе місце для лежання. Чим сухіше в іглу, то менше соломи потрібно насипати. Крім того, корисно обладнати ізоляцію знизу, особливо взимку, що знову ж таки говорить на користь твердої поверхні.

Крім вимог телят, велику роль відіграють питання правильного менеджменту: як швидко можна очистити майданчик?

Необхідно також продумати, щоб площа території, відведеної під будиночки була достатньо великою і при цьому періодично її можна було змінювати знову і знову, щоб інфекційний тиск зводився до мінімуму від звичайного впливу погодних умов.

ВИСНОВОК

Існує кілька варіантів утримання маленьких телят. Групові та індивідуальні системи утримання можуть бути успішними або невдалими залежно від менеджменту, і вибір між двома системами утримання має відповідати стратегії вирощування та досвіду керування виробника.

У іглу для телят багато позитивних сторін, але вони також вимагають постійного управління, щоб здоров’я телят не постраждало, навіть за сильних коливань температури, які можуть відбуватися в голку. Вплив погодних умов (літо/зима) позначається на стані теля і впливає на організацію праці та інтенсивність контролю та догляду.


Автор статті: Сібілле Мьоклінгхофф-Вікке, Інноваційна команда Milk Hesse. Переклад Олени Бабенко спеціально для soft-agro.com.


З нетерпінням чекаю  на відгуки та коментарі. Велике вам дякую!

Знайшли цей матеріал корисним? Поділіться з колегами у соцмережах або надішліть посилання прямо на пошту!

Підписуйтесь на наш телеграм-канал, щоб першими отримувати повідомлення про вихід нових матеріалів.

Telegram-канал →

Немає коментарів до статті "Утримання телят у будиночках – але так, щоб виростити їх здоровими"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нет комментариев