Випоювання телят молозивом: залишати телят із коровами?

Випоювання телят молозивом

Випоювання телят молозивом – своєчасно і в достатній кількості – важливо для здорового початку життя теляти. Однак поточні дослідження свідчать, що до 40% телят мають недостатній запас імуноглобулінів.

Причини недостатнього споживання або всмоктування в кишечнику таких важливих імуноглобулінів різноманітні, але в основному залежать від часу, спожитої кількості та якості першого молозива.

Молозиво – більше, ніж просто поживні речовини

Випиювання телят материнським молозивом протягом першої години життя – дуже швидко і в кількості 3 літри і більше – дуже важлива для оптимального імпринтингу та розвитку імунної системи.

Крім важливих імуноглобулінів (антитіл) материнське молозиво містить високий рівень поживних речовин, велику кількість біоактивних інгредієнтів та живих материнських імунних клітин. Поживні речовини (лактоза, жир і білок) важливі для здорового росту та адаптації шлунково-кишкового тракту до нової ситуації годування, оскільки теля під час тільності годувалося глюкозою від матері.

Після отелення дієта змінюється на лактозу з молока. Молозиво та транзитне молоко допомагають у цій зміні дієти у перші 5 днів лактації, тому й рекомендується згодовувати телятам молозиво та транзитне молоко від їхніх матерів протягом перших 5 днів життя.

Біоактивні речовини в молозиві сприяють швидкому та стабільному розвитку ворсинок кишківника. У кишечнику вони утворюють перший фізичний бар’єр проти патогенів і таким чином виконують дуже важливу функцію для імунної системи та розвитку мікробіома в кишечнику.

Отримані результати поточних досліджень ще раз доводять, що тільки забезпечення телят молозивом від їхніх матерів часто не призводить до адекватного постачання імуноглобулінів.

Випоювання телят молозивом

Фото: Катрин Малков-Нерге

Перевірка телят на наявність імуноглобулінів

Щоб перевірити якість забезпечення телят імуноглобулінами, під час проведення досліджень добре зарекомендував себе метод визначення вмісту протеїну та/або імуноглобулінів у сироватці крові телят через 24 – 48 годин після споживання молозива. Орієнтовні значення за даними показниками:

  • Понад 60 г загального протеїну/л сироватки крові
  • Понад 10 г імуноглобулінів/л сироватки крові.

На практиці така перевірка телят щодо наявності у них імуноглобулінів не набула широкого поширення, тому що взяття зразків крові у телят значно важче, ніж у корів, і для цього неминуче потрібна ветеринарна медична експертиза. Саме тому важливіше хоча б перевірити якість згодовуваного молозива.

Крім часу випоювання молозивом і його кількості важливу роль відіграють інші фактори, такі як стрес, особливо щодо всмоктування в тонкому кишечнику. Тільки тоді, коли слизова оболонка тонкої кишки здатна поглинати великомолекулярні імуноглобуліни, тобто абсорбувати їх, вони допоможуть імунітету теляти.

Найкраща «страховка життя» для телят: випоїти > 3 літри першого молозива з пляшки або відра з соскою, настільки швидко після народження, як це можливо.

На практиці така перевірка телят щодо наявності у них імуноглобулінів не набула широкого поширення, тому що взяття зразків крові у телят значно важче, ніж у корів, і для цього неминуче потрібна ветеринарна медична експертиза. Саме тому важливіше хоча б перевірити якість згодовуваного молозива.

Крім часу випоювання молозивом і його кількості важливу роль відіграють інші фактори, такі як стрес, особливо щодо всмоктування в тонкому кишечнику. Тільки тоді, коли слизова оболонка тонкої кишки здатна поглинати великомолекулярні імуноглобуліни, тобто абсорбувати їх, вони допоможуть імунітету теляти.

Найкраща «страховка життя» для телят: випоїти > 3 літри першого молозива з пляшки або відра з соскою, настільки швидко після народження, як це можливо.

Випоювання телят молозивом

Фото: Катрін Малков-Нерге

Вплив менеджменту випоювання молозива на забезпечення теляти імуноглобулінами

На практиці, відповідно до побажань більшості споживачів, в даний час зростає кількість дискусій про вирощування телят на місці з матір’ю. Безперечно, що аргументів на користь такого підходу як мінімум стільки ж, скільки аргументів проти нього. Кожне окреме підприємство має ретельно зважити всі «за» та «проти». Але це також потребує наукових досліджень. Одне із таких вивчало вплив першого годування молозивом від матері (без відлучення) на імунний статус телят (Lora et al., 2019).

У рамках цього дослідження на двох італійських молочних фермах 107 телят голштинської породи було поділено на 3 різні групи. Ці групи відрізнялися способом згодовування першого молозива.

  • Першу групу (n = 50) випаювали вручну з пляшок із сосками протягом перших двох годин життя, а потім утримували в індивідуальних будиночках.
  • Телята 2-ї групи (n = 27) отримували змішане годування, тобто протягом перших 6 годин життя вони отримували максимум 3 літри молозива від матері з пляшки, а потім їм дозволялося залишатися з матерями протягом 12 годин.
  • У групі 3 (n = 30) люди не випоювали молозиво. Тут телятам дозволялося пити від матері, і вони залишалися з нею протягом перших 12 годин життя.

Для перевірки імунного статусу телят у всіх тварин протягом першого тижня життя (дні 1–5) брали проби крові та досліджували на вміст імуноглобулінів. Через 12 годин телят 2-ї та 3-ї груп також поміщали в індивідуальні будиночки. Там вони отримували 6 літрів незбираного молока на день, а випоювання молока припиняли з 9-го по 11-й тиждень життя.

Як перебування телят поряд з матір’ю в перші 12 годин життя вплинуло на їхній імунітет

Телята, які отримували молозиво з пляшки, випили загалом 1,9 літра. Телята в групі 2, яких напували вручну, а потім залишали з матерями протягом 12 годин, споживали 2 літри молозива.

Частка телят, які отримують недостатню кількість імуноглобулінів (<10 г IgG/л сироватки крові), була найнижчою в групі змішаного вигодовування 2 (11,1%), за нею слідували телята у групі 1 з ручним годуванням (22%). У групі 3, однак, відсоток телят, що недоїдають, різко збільшився до 60%. У цій групі телятам дозволялося пити від матерів без втручання людини. Ці результати були статистично значущими.

Частка телят, які мали кращий показник забезпечення імуноглобулінами в сироватці крові ≥ 16 г IgG/л, була найвищою в групі 2, яка отримувала змішане харчування (рис. 1).

Графік 1: Вплив типу згодовування молозива на вміст імуноглобулінів (Lora et al., 2019)

Выпойка телят молозивом

Результати дослідження показують великі відмінності щодо статусу забезпеченості новонароджених телят імуноглобулінами залежно від способу згодовування молозива. У разі, коли телятам давали молозиво від їхніх матерів у пляшці об’ємом у середньому 1,9 л відразу після народження (група 1 «Ручне згодовування»), 78% телят показали досить високий запас імуноглобулінів (> 10 г IgG/л.) у крові .

У разі коли телята отримували в середньому 2 літри молозива з пляшки відразу після народження, а потім залишалися зі своїми матерями до 12 годин (група 2 «Змішана»), де вони, безумовно, також споживали молоко, частка телят, які мають достатню кількість імуноглобулінів збільшилася на 11% до 89%. У цій групі змішаного вигодовування (група 2) частка найбільш забезпечених телят (із вмістом імуноглобулінів >16 г/мл сироватки крові) була на найвищому рівні – 56%.

У випадку, коли телята залишаються поряд з матір’ю і мають самостійно пити молозиво, багатьом з них дуже важко добувати достатню кількість молозива з вимені. Крім того, важко контролювати момент першого отримання молозива телятами, про що свідчить і дуже висока частка телят, які недоотримали імуноглобуліни.

ВИСНОВОК

Представлені результати переконливо підтверджують результати попередніх досліджень, таких як, наприклад, дослідження Сільськогосподарської палати землі Шлезвіг-Гольштейн, згідно з яким неконтрольоване і єдине забезпечення телят молозивом від матерів зазвичай не може гарантувати імунний статус телят відразу після народження на життєво необхідному рівні.

Якщо й планується вирощування телят разом із матерями, то випадковість не має визначати перше забезпечення молозивом. Найкраща гарантія для старту життя теляти, це випоювання > 3 літрів першого молозива якнайшвидше після народження з пляшечки або відра з соскою.


Автор статті: Крістіан Кох, Хофгут Ноймюле та проф. Катрін Махлков-Нерге, Кільський університет прикладних наук. Переклад Олени Бабенко спеціально для soft-agro.com.


З нетерпінням чекаю  на відгуки та коментарі. Велике вам дякую!

Знайшли цей матеріал корисним? Поділіться з колегами у соцмережах або надішліть посилання прямо на пошту!

Підписуйтесь на наш телеграм-канал, щоб першими отримувати повідомлення про вихід нових матеріалів.

Telegram-канал → 

Немає коментарів до статті "Випоювання телят молозивом: залишати телят із коровами?"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нет комментариев