Гідропонний зелений корм

Гідропонний зелений корм

Гідропонний зелений корм – природний біостимулятор здоров’я та продуктивності тварин


В умовах сучасних промислових тваринницьких підприємств з інтенсивними технологіями вирощування та експлуатації продуктивних тварин на перший план економіки галузі вийшли показники здоров’я тварин, що на сьогодні лімітує їх продуктивність.

Для вирішення глобальної проблеми промислового тваринництва, що значно загострилася останнім часом, а саме – суттєвого зниження продуктивно-репродуктивних показників поголів’я різних видів сільськогосподарських тварин, причому з одночасним збільшенням витрат на фармакологічні препарати та ветеринарне обслуговування на кожній фермі приймають свою стратегію та тактику боротьби.

Одним із перспективних напрямків є застосування гідропонного зеленого корму, як елемента одночасно органічного тваринництва та високотехнологічного безвідходного рослинництва та кормовиробництва.

Гідропонний зелений корм або ГЗК – це свіжий рослинний корм для різних видів тварин, вирощений без ґрунту.

ГЗК – це пророщене зерно (ячмінь, овес, пшениця та ін.) 7-миденного віку, тобто на вершині вегетації.

Гідропонний зелений корм

Рис. 1. Пророщене зерно

ГЗК на сьогодні  значно поширений у всіх країнах з розвиненим тваринництвом, але ширше впровадження цих біотехнологій для підприємств різної форми власності, як правило, стримують низку об’єктивних причин:

У країнах з розвиненою економікою (ЄС, США, Канада) дійсно установки для отримання ГЗК мають високу ціну, вимагають  для обслуговування розробленої логістики, інфраструктури, обслуговування та персоналу з високою зарплатою. Усе це значно підвищує собівартість і ринкову ціну тваринницької продукції, отриманої з допомогою ГЗК.

Але цей напрямок все одно має тенденцію до зростання, тому що на споживчому ринку підвищується попит на органічні молоко, м’ясо, яйце та ін. А ГЗК — це насамперед органічне виробництво!

Ми наведемо приклад української авторської розробки біотехнології з виробництва гідропонного зеленого корму, що відрізняється простотою та дешевизною. Кілька років тому в лабораторії ТОВ «УКРПРОЛАЙФ» (Чернігів, Україна) було розроблено вітчизняну біотехнологію вирощування ГЗК з використанням пробіотичних культур мікроорганізмів, що суттєво підвищує якість кінцевої продукції (рис. 2).

Гідропонний зелений корм

Рис. 2. Стелажі з піддонами гідропоніки у лабораторії ТОВ “УКРПРОЛАЙФ”, Чернігів. (Все фото прикладів ГЗК – власне виробництво “УКРПРОЛАЙФ”)

Автором та розробником цієї біотехнології є директор підприємства, кандидат біологічних наук – мікробіолог Донченко Дмитро Васильович. Він зумів створити ефективно діючу виробничу лабораторію та зібрав дружній колектив висококваліфікованих співробітників. Вже протягом кількох років підприємство виробляє та реалізує кілька варіантів зелених кормів на гідропоніці, що дозволяє забезпечувати екологічно чистим кормом багато господарств у межах області.

Поживна цінність гідропонного зеленого корму

ГЗК виготовляється з якісного, попередньо перевіреного на біобезпеку зерна вітчизняного виробництва (рис. 3).

Гідропонний зелений корм

Рис. 3. Зерно різних видів рослин – сировина для вирощування ГЗК

Всі, хто бачив, з яким апетитом, навіть насолодою, корови поїдають свіжий гідропонний корм, розуміють, що це дуже потрібний для жуйних елемент годування. Якщо дати для порівняння коровам дуже якісну, що пахне свіжим шротом, зерносуміш та поряд гідропоніку – ніхто не сумнівається, що буде з’їдено першим! Кожна корова намагатиметься більше вхопити зелені!

Свіжа гідропонна зелень – це якісний генетично зрозумілий тварині корм, в якому в формі, що легко засвоюється, міститься весь набір необхідних поживних речовин (таблиці 1 і 2).

Пророщене зерно є цілісний живий організм у стані максимальної життєвої активності. Маючи збалансований самою природою протягом тривалого еволюційного розвитку склад (табл. 1), пророщене зерно в раціоні тварин здатне стимулювати обмін речовин, компенсувати вітамінну та мінеральну недостатність, підвищувати імунітет, сприяти очищенню тканин організму від накопичених ендотоксинів.

Таблиця 1. Склад пророщеного зерна ячменю в абсолютно сухій речовині (СВ в 1 кг зерна)

Таблиця 1. Склад пророщеного зерна ячменю в абсолютно сухій речовині (СВ в 1 кг зерна)
Показники Натуральне зерно Довжина паростків 2-3 см Довжина паростків 5-6 см Довжина паростків 8-9 см
Сирий жир, % 1,51 1,33 1,21 1,09
Сирий протеїн, % 4,37 16,87 17,12 18,01
Сира клітковина, % 3,08 4,16 5,02 6,57
Каротин, мг 1,88 4,69 7,28 10,58
Вітамін В1, мг 4,5 9,4 12,2 15,3
Вітамін С, мг 0,45 4,71 6,12 8,27

Звичайно, ніхто не каже, що гідропоніка замінить на сьогодні все інше кормовиробництво. Наші відомості надаються для того, щоб ознайомити практиків-твариників з перевагами даного виду корму, як важливого елемента складання сучасного збалансованого та безпечного раціону тварин.

ГЗК у практиці використовують у раціонах більшості видів продуктивних тварин: ВРХ (молодняк та дійне стадо), вівці, кози, коні, кролики, свині, птиця. Тому при складанні збалансованого та економічно вигідного раціону потрібно враховувати видові біологічні особливості тварин та правильно розраховувати рослинний склад ГЗК. У лабораторії “Укрпролайф” постійно ведеться розробка та удосконалення складу найбільш оптимальних наборів зерна для пророщування (рис. 4).

Гідропонний зелений корм

Рис. 4. Загальний вигляд одиниці ГЗК – мат 40 Х 60 см із проростками зернової культури 5-6 см у довжину (для поголів’я кролів).

Експериментально доведено, що інтенсивність роботи ферментів у проростаючому насінні досягає максимуму на 3-7 добу (залежно від виду зерна). У пророщеному зерні деяких культур кількість ферментів збільшується порівняно з непророщеним насінням у 43 і більше разів!

У дослідах встановлено, що з 5 дня пророщування спостерігається підвищення антиоксидантної активності. У цей період у проростку синтезується величезна кількість антиоксидантів – вітамінів, серед яких В, С, D і Р. Так, у деяких культур сімейства бобових кількість вітаміну С зростає від 30 до 600 разів, у той час як у проростках пшениці кількість вітаміну Е піднімається від 10 до 50 разів. Одночасно відмічено суттєве зростання каротиноїдів та біофлавоноїдів.

Гідропонний зелений корм

Рис. 5. ГЗК – це безвідходна технологія годівлі. Усі частини мату добре поїдаються тваринами, у зелені – багато вітамінів та БАР, у кореневій системі – концентрат амінокислот та макро- та мікроелементів.

Гідропонний зелений корм

Рис. 6. ГЗК – пророщене зерно на піку вегетативних процесів (зелений проросток – 12 см заввишки та шар коренів – 3-4 см)

Проблемою інтенсивного тваринництва є вміст фітинової кислоти у більшості кормової сировини. Це завдання у кормовиробництві намагаються вирішити за допомогою введення в комбікорми всіляких хімічних речовин та штучних органічних сполук. Цей шлях має істотні недоліки: підвищення ціни кормової сировини, накопичення ксенобіотиків у складі кормової бази та надходження їх в організм тварин тощо.

У ході проростання зерна відбуваються природні ферментативні процеси нейтралізації фітинової кислоти ферментом фітаза, після чого пророщені зерна стають справжньою коморою кальцію, фосфору, кремнію, заліза, хрому, міді, селену і йоду, що легко засвоюється. Пророщене зерно стає засвоєним на 87-92%. А при пророщуванні сої різко скорочується рівень уреази, що підвищує перетравність білка з 60 до 85%. У проростках люпину показник алкалоїдів знижується до 0,025% (при допустимому вмісті – 0,2%), крім того, показник протеїну підвищується з 26 до 39%, а засвоюваність сягає 90%.

Таблиця 2: Порівняльна оцінка поживності зеленого гідропонного корму та фуражного ячменю (дерть)

Таблиця 2: Порівняльна оцінка поживності зеленого гідропонного корму та фуражного ячменю (дерть)
Показники Зміст 1 кг СР
Ячмінь фуражний ГЗК
Обмінна енергія, МДж 10,7 12,0-13,7
Сирий протеїн, г 106,15 136,87-178,00
Лізін, мг 4,87 7,36
Метіонін, мг 1,59 2,21
Серин, мг 0,49 5,89
Цистин, мг 1,25 1,47
Цукор, г 5,6 206,03
Сирий жир, г 23,56 46,36
Сира клітковина, г 48,26 76,62
Кальцій, г 0,79 1,47
Фосфор, г 2,85 4,42
Магній, г 1,05 1,47
Натрій, г 0,11 0,25
Цинк, мг 26,25 54,53
Селен, мг 0,05 0,29
Вітамін В1, мг 0,78 3,68
Вітамін В2, мг 1,25 8,90
Вітамін В6, мг 1,27 8,09
Вітамін Е, мг 13,7 25,75
Каротин, мг 3,25 21,12

Експериментально перевірено, що вже через 24 години після початку набухання зерна запускається процес розпаду крохмалю до простих цукрів, пізніше запасні білки розпадаються до низькомолекулярних сполук (пептидів і амінокислот), на 3-й день починається розпад жирів з утворенням жирних кислот. Ці сполуки, як більш прості та доступні для травлення тварин, використовуються для побудови нових тканин.

У рослині одночасно спостерігається процес синтезу численних сполук, які забезпечують життя молодого паростка, що нагадує процес самоперетравлення, тобто перетворення складних речовин на прості, а це, у свою чергу, значно полегшує роботу ШКТ тварини, знижує кількість енергії, що витрачається на перетравлення корму.

Зарубіжними дослідженнями показано, що пророщене зерно в порівнянні з сухим містить істотно більшу кількість рибофлавіну (В2), нікотинової (В3) та фолієвої (В9) кислот, піридоксину (В6), тіаміну (В1).

Біологічний вплив пророщеного корму на здоров’я та продуктивність тварин

Якісний повноцінний корм – найважливіша складова здоров’я та продуктивності тварин. У свою чергу пророщене зерно можна назвати справжнім еліксиром здоров’я, т.к. це абсолютно натуральний живий продукт, збалансованість його складу визначена природною еволюцією живого на планеті. Особливість біологічного впливу пророщеного корму в тому, що склад насіння у вигляді крохмалю, жирів та білків, у процесі проростання зерна, різко змінює свою структуру: білки перетворюються на амінокислоти, крохмаль – на солодовий цукор, жири – на жирні кислоти. Все це суттєво полегшує перетравлення такого корму в шлунково-кишковому тракті тварин.

Біологічне пояснення цього ось у чому. Зерно за своєю суттю представляє контейнер із поживними речовинами, запасеними для розвитку та зростання майбутньої рослини. У зовнішній оболонці зерна міститься органічна кислота (фітинова), яка має головну роль – зв’язувати фосфор. У нейтралізованому стані ця кислота здатна з’єднуватися в кишечнику з магнієм, кальцієм, міддю, залізом, цинком, заважаючи цим засвоєнню цих елементів організмом тварини.

Оболонка зерна є надійним захистом рослини від зовнішніх впливів доти, доки не настане оптимальний час для проростання зерна. Це відбувається в природних умовах нашого клімату, як правило, навесні у відкритому ґрунті, а ще, наприклад, в умовах камери гідропонного цеху. І тоді з перших днів проростання фітинова кислота з антинутрієнта, що погіршує травлення тварин, розщеплюється на цукри, які навпаки – легко засвоювані кишечником всіх тварин.

Зерно в процесі проростання (наприклад, для ячменю – процес розщеплення фітинової кислоти триває 6 днів), випускає паросток, використовуючи для зростання цукри та енергію фотосинтезу. Саме в період від проростання зерна до формування 6-7-денного паростка у рослині найбільш ефективно йде збагачення тканин вітамінами, серед них: А, групи В, Е та іншими біологічно активними речовинами, які становлять переваги зелені в годівлі тварин.

Крім того, природні процеси проростання зерна характеризуються насиченням тканин молодої рослини мікро- та макроелементами, антиоксидантами, що сприяє вивільненню фітоферментів, а в результаті при поїданні тваринами ГЗК у них покращується імунітет, за рахунок стимуляції вироблення антитіл, та загальний стан здоров’я.

Численні приклади використання гідропонної зелені в тваринницьких підприємствах, які взяли за основу органічне виробництво, свідчать про можливість раціонально організувати екологічно коректне годування продуктивних тварин. Для перетравлення та засвоєння зеленої гідропоніки тварини витрачають значно менше енергії, ніж при використанні навіть добре збалансованих концентрованих раціонів.

Численні закордонні дослідження та багаторічний досвід спостереження за реаліями вітчизняного тваринництва показують, що незважаючи на високу вартість концентратів, у господарствах марнотратно та марно використовується фуражне зерно та дорогі комбікорми.

При практичній перевірці транзиту кормів за допомогою промивання гною через сита, кожен може побачити, що значна частина (часто більше половини!) зернової дерти виводиться тваринами разом з гноєм у неперетравленому вигляді.

Крім того, слід врахувати, що висока концентрація білкових кормів у раціонах різних видів тварин при одночасно зниженій ферментативної активності мікрофлори кишечника в умовах техногенних стресів промислового вмісту, дуже шкідливо впливає на обмін речовин і призводить до метаболічних захворювань (рис. 7 і 8).

Гідропонний зелений корм

Рис. 7 і 8. Зліва – характерні симптоми печінки курей-несучок з жировою дистрофією; праворуч – наповнення жировими вакуолями гепатоцитів печінки корови з білково-жировою дистрофією.

У дослідах та на  практиці вже давно доведено, що інтенсивне молочне виробництво створює надзвичайно напружені умови для організму корови. Для підвищення удою сучасні нормативи годівлі рекомендують високі норми введення концентратів у раціон лактуючих корів, що неминуче призводить до появи кетозів, ацидозів, локомоторних дефектів, зниження фертильності і т.п.

Усі ці прояви є маніфестаціями невідповідності годівлі та фізіологічних вимог організму. Ці проблеми на сьогодні є злободенними в будь-якій країні з розвиненим молочним скотарством. Наприклад, за даними німецьких вчених, клінічною або латентною формою ацидозу в Німеччині уражено близько 50% корів, а від ламініту поголів’я не рятує навіть щоденні німецьки ретельні процедури чищення та миття копит. При цьому треба враховувати ще й підвищення собівартості продукції внаслідок фармазабезпечення та додаткової роботи персоналу.

Вчені та практики в усьому світі вважають, що для ефективного ведення тваринництва необхідне практичне освоєння принципово нових біотехнологічних систем виробництва біологічно повноцінних та екологічно безпечних кормів.

Гідропонний зелений корм

Рис. 9. У цеху виробництва гідропонної зелені для годування тварин
(“УКРПРОЛАЙФ”, Чернігів, Україна. Розробка – Донченко Д.М., к. біол. наук)

Порядок застосування гідропонного зеленого корму

Гідропонну зелень можна згодовувати всім видам тварин, з урахуванням видових особливостей травлення, особливо актуальним є введення ГЗК у раціони жуйних та інших травоїдних видів. За результатами виробничих дослідів, додавання до раціону дійних корів ГЗК підвищує молочну продуктивність на 10-30 %, залежно від породи ВРХ та інших технологічних особливостей підприємства.

ГЗК можна згодовувати як у натуральному вигляді, прямо у вигляді мату зелені для поїдання тваринам (рис. 10), так і шляхом подрібнення мату зелені та змішування з повнозмішаним раціоном (рис. 11).

Гідропонний зелений корм

Рис. 10. Мат ГЗК із пшениці – готовий для згодовування телятам.

Гідропонний зелений корм

Рис. 11. ГЗК після подрібнення – підготовка до введення в кормозмішувач для перемішування з іншими компонентами повнозмішаного раціону дійних корів.

Існуючі нормативи сьогодні рекомендують таке розподілення ГЗК:

Іншим видам тварин (вівці, кози, коні, свині, кролі, птиця) ГЗК вводиться до раціону як біологічно цінна добавка у кількості, необхідному для збалансування конкретного раціону.

ГЗК на 100% замінює концентровані корми в раціонах жуйних.

ГЗК має й певні обмеження у використанні. Всім зрозуміло, що цей вид корму може бути корисним лише у свіжому вигляді, тому термін зберігання мату ГЗК – 1 доба, можливі перевезення в межах до 100 км. Корм повинен бути доставлений тваринам відразу ж у день видачі з цеху гідропоніки, що само собою ускладнює технологію годівлі та кормороздачі як на великих підприємствах, так і в умовах дрібних ферм. Існують розробки з короткочасного збереження якісної гідропонної зелені протягом 5-7 днів, які потребують гарного менеджменту кормовиробництва та обслуговування стада.

Частковим вирішенням цієї проблеми може бути заміна свіжого ГЗК його сушеним варіантом (сухе пророщене зерно), але зрозуміло, що при цьому за деякими позиціями біологічної ефективності йдуть втрати, а по ряду поживних речовин (протеїн, жири, клітковина) – зміна концентрації убік збільшення. Але щодо сухого ГЗК, якщо будуть питання, ми можемо поговорити у наступній статті.

В даний час агроринок пропонує вибір конструкцій обладнання для виробництва ГЗК з різними технічними рішеннями та в різних цінових категоріях.

Виробництво гідропонної зелені за проектом, розробленим “УКРПРОЛАЙФ”, не вимагає великих капіталовкладень та суттєвих будівельних робіт. Готовий модуль (міні-установка) під ключ, побудований прямо на території ферми, може виготовляти від 500 кг свіжої зелені на день і більше, залежно від вимог замовника. Весь цех вирощування ГЗК поміщений у модуль, розміром із морський контейнер і може бути швидко нарощений до потрібних обсягів. За попередніми розрахунками термін окупності такої установки варіює від одного до 2-х років, залежно від досвіду технолога підприємства та вмотивованості персоналу.

ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ ГЗК

ВРХ

КОНІ

ПТАХИ

КОЗИ  ВІВЦІ

Гідропонний зелений корм

Рис. 12. Порівняння: зліва – зіпсований у процесі зберігання силос, праворуч – свіжа порція ГЗК

Переваги годівлі сільськогосподарських тварин гідропонним зеленим кормом

Можна коротко перерахувати переваги годівлі сільськогосподарських тварин зеленим гідропонним кормом

Безумовно, слід зазначити і деякі недоліки ГЗК та обмеження у його використанні, хоча їх небагато:

Загалом гідропоніка все ще залишається інноваційним сектором кормовиробництва, хоча, як показав аналіз, має гарні перспективи для розвитку з урахуванням кліматичних змін, техногенного забруднення ґрунтів та цілорічної потреби тварин у зеленому кормі.

Контакти виробника установок для вирощування гідропонного зеленого корму

ТОВ “УКРПРОЛАФ”

Чернігів, Україна

Генеральний директор Донченка Д. М.

096 4791699

Директор з маркетингу

Півень Н.

097 0573325

Виробництво гідропонного зеленого корму для сільгосптварини

Міні-установки для вирощування гідропоніки

ukr.prolife@ukr.net


Автор статті: Сідашова С. А., к. с.-г. н., сертифікований експерт-дорадник Аграрної дорадчої служби Одеської області, біотехнолог-консультант. Переклад Олени Бабенко спеціально для soft-agro.com.


З нетерпінням чекаю  на відгуки та коментарі. Велике вам дякую!

Знайшли цей матеріал корисним? Поділіться з колегами у соцмережах або надішліть посилання прямо на пошту!

Підписуйтесь на наш телеграм-канал, щоб першими отримувати повідомлення про вихід нових матеріалів.

Telegram-канал → 

Немає коментарів до статті "Гідропонний зелений корм"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нет комментариев