Поради щодо складання рецептур для успішного гранулювання кормів

Гранулювання кормів

Гранулювання кормів – важлива технологічна операція. Перехід від розсипного комбікорму до гранульування потребує деякого перегляду рецептури, гарного обладнання та ще кращих операторів.

Якщо взяти будь-яку кормову суміш, спочатку призначену для годівлі у вигляді розсипу та пропустити її через гранулятор, зазвичай це закінчується невдачею.

Гранули на виході або дуже тверді, або дуже м’які. Якщо вони занадто тверді, деякі тварини можуть важко їх жувати. Якщо вони надто м’які, втрати стають проблемою в годівниці. У будь-якому випадку, споживання корму та/або конверсія корму страждають, і рентабельність знижується.

Тому коли ми переглядаємо формулу розсипного комбікорму з метою його гранулювання, або коли ми створюємо з нуля нову рецептуру комбікорму для гранулювання, слід враховувати наступні моменти.

1. Молочні продукти – особливості при гранульуванні кормів

Якщо комбікорм уже містить якісь молочні продукти, гранулювання буде утруднено. Це пов’язано з наявністю молочного білка, який зміцнює кондиційну масу, внаслідок чого виходить міцна, як куля гранула. Сироватковий концентрат ніколи не повинен включатися в рецепти, що підлягають гранулюванню, якщо тільки він не використовується на низьких рівнях як допоміжний засіб для гранулювання, що зводить нанівець використання інших агентів, які допомагають створити більш міцні гранули.

Гранулювання кормів

Якщо гранули занадто тверді або надто м’які, споживання корму та/або коефіцієнт конверсії корму та рентабельність знижується.
Домницький Ярослав | iStock.com

2. Амінокислоти та цукор – реакція Майяра при гранульуванні кормів

Реакція Майяра починається відразу після зв’язування цукрів (наприклад, глюкози із сахарози або лактози, гідролізованої у процесі кондиціювання) вільною амінокислотою. В результаті цього процесу амінокислота (і цукор) стають недоступними для тварин (але доступними для мікробів кишечника) і, таким чином, зменшується кількість корисних поживних речовин для тварин.

Якщо зайти надто далеко, гранули виглядають підгорілими, але реакція Майяра починається – і поживні речовини стають недоступними – ще до появи фарбування. Деяке “підрум’янення” неминуче і може бути навіть корисним, але пересмаження слід уникати, коли рецептура містить інгредієнти, що сприяють реакції Майяра в гранульованих кормах.

3. Термочутливі добавки

Існує низка термочутливих інгредієнтів, які ніколи не слід гранулювати. До них відносяться, зокрема, фітази, пробіотики, що виробляють молочну кислоту, та деякі вітаміни. Існують термостабільні альтернативи, які слід використати замість них.

Або можна збільшити рівень увімкнення термочутливих інгредієнтів при зниженні температури гранулювання, але це дороге і не завжди успішне рішення. З іншого боку, термостабільні інгредієнти, як правило, коштують дорожче. Таким чином, можливо краще використовувати інше джерело добавок або поживних речовин, якщо це можливо.

4. Текучість та антиспікаючі речовини

Тонкий помел кукурудзи та пшениці призводить до того, що корми важко «течуть», особливо при роботі з сипучими матеріалами на фермах. Липкі інгредієнти, такі як молочні продукти, глюкоза та жири/олії, призводять до того, що корм твердне або всередині бункера, або навіть усередині мішків. З цієї причини ми додаємо текучі та/або антиспікаючі агенти, які допомагають вирішити одну або обидві проблеми. При гранульуванні такої кормової суміші ці агенти можуть і не знадобитися, якщо тільки комбікормовий завод не має подібних проблем з переміщенням комбікорму з одного обладнання на інше. Якщо це не так, можна отримати значну економію за рахунок видалення цих агентів з рецептури.

5. Кошти для гранулювання кормів

Деякі корми погано гранулюються (м’які та пухкі гранули). Для цього ми можемо додати спеціальну добавку, яка називається гранулюючою добавкою. Деякі інгредієнти, такі як пшеничний та сироватковий протеїновий концентрат (зміцнює гранули), олії та патока (робить так, що корм проходить через фільєри з меншим тертям), та джерела клітковини (при правильному вмісті забезпечують жорсткість гранул) також можуть бути використані замість хімічних агентів.

6. Неоднорідний розмір часток

Корми з неоднорідним розміром частинок важче гранулюються, особливо в міру зменшення розміру (діаметра) гранул. Будь-яка велика частка може призвести до руйнування структури гранули під час додавання мінімального тиску під час обробки. Це може призвести до утворення надмірної кількості дрібних частинок, що може негативно вплинути на споживання корму тваринами. На деяких комбікормових заводах уся суміш подрібнюється до мінімального розміру частинок для забезпечення міцності гранул.

Гранулювання кормів

Передбачається, що сучасне обладнання має полегшити гранулювання складних складів, але воно, як правило, є більш складним та дорогим.
Тінавон Wo | Shutterstock.com

7. Рідини у гранульуванні кормів

Кількість масла/жиру та патоки, яка може бути абсорбована розсипним комбікормом, порівняно з гранульованим комбікормом, трохи відрізняється. Деякі комбікормові заводи мають можливість вводити частину рідини після гранулювання, але це збільшує собівартість продукції. З іншого боку, рідини в гранулах не так легко витікають, якщо їх помістити в мішки без пластикової підкладки.

8. Зернові культури та міцність гранул

З тонко розмеленої кукурудзи виходять задовільні гранули, але нормально розмелена кукурудза (близько 600-800 мікрон) у поєднанні з грубо розмеленим подрібненим (нормальним) соєвим борошном (більше 900 мікрон) дає досить погану (м’яку) гранулу. Це часто вважається небажаним, особливо для комерційних кормів (хоча деякі тварини можуть не заперечувати, або навіть віддавати перевагу таким м’яким гранулам). З іншого боку, відомо, що пшениця виробляє тверді гранули через вміст у ній клейковини.

Зрозуміло, всі перераховані вище показники можуть значно варіюватися через використання різних машин для кондиціювання і гранулювання кормів. Сучасні машини повинні полегшити гранулювання складних рецептур, але воно, як правило, більш складне та дороге.

Знаючий оператор гранулювання може допомогти дієтолологу з обмеженим досвідом у вищезгаданих питаннях (на жаль, не багато університетів, таких як Університет штату Канзас, пропонують такі курси). Крім того, досвідчений фахівець, який знає обладнання комбікормового заводу, може гранулювати практично будь-яку кормову суміш – принаймні згідно з моїм досвідом, але таких людей важко знайти.

Гранулювання не так просто, як здається. Для цього потрібен перегляд рецептури, гарне обладнання та ще найкращі оператори. І потім, не з будь-якої сировини можна зробити якісні гранули.


Автор статті: Іоанніс Мавроміхауїс. Переклад Олени Бабенко спеціально для soft-agro.com.


З нетерпінням чекаю відгуки та коментарі. Велике вам дякую!

Знайшли цей матеріал корисним? Поділіться з колегами у соцмережах або надішліть посилання прямо на пошту!

Підписуйтесь на наш телеграм-канал, щоб першими отримувати повідомлення про вихід нових матеріалів.

Telegram-канал →   


Немає коментарів до статті "Поради щодо складання рецептур для успішного гранулювання кормів"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нет комментариев