Розвантаження зерна та іншої сипкої сировини (Короткий огляд основних засобів)

При виробництві кормів великі обсяги сировини надходять насипом. Це може бути зерно, макухи і  шроти, висівки та мучки, мінеральна сировина та інше. Та й самі комбікорми можуть відпускатися насипом не лише в спеціалізований транспорт, так звані  комбікормовози або кормовози, а й у вантажівки загального призначення. Такі вантажі потрібно прийняти на місці, вивантажити та розмістити на складі.

Звичайно, деяка частина із перерахованої вище сировини може надходити у мішках. Але це дуже сильно її здорожує, а тому існує стійка тенденція до зменшення частки вантажів у мішках, особливо, якщо ця сировина є відносно дешевою.

Розвантаження біг-бегів

Останнім часом набули популярності великі м’які контейнери, так звані біг-беги.  Промисловість швидко освоїла цілу лінійку їх модифікацій, що відрізняються розмірами, вантажопідйомністю, наявністю клапанів і та інше.

Вантаж, що надходить у біг-бегах лише на кілька відсотків виявляється дорожчим від такого ж вантажу насипом. Для вивантаження та перевезення біг-бегів існує спеціальний пристрій, що агрегатується з колісними тракторами, але далеко не кожне господарство  дозволяє собі таку розкіш.

Зазвичай, для цього використовують універсальні  розвантажувачі, крани,  та маніпулятори.

Вивантаження біг-бегів

Вивантаження біг-бегів

Або ж  звичайні вилочні навантажувачі, за допомогою яких можна не лише вантажити та розвантажувати  біг-беги, а й перевозити їх на недалекі відстані. Вилочний розвантажувач  може підіймати вантаж за верхні петлі, або, якщо є обмеження по висоті,поставлені на піддон через низ.

Розвантаження самоскидів

Звичайно, багато проблем із вивантаженням знімаються самі-собою, якщо вантаж доставляється самоскидом. Тут у сучасних транспортних засобів є декілька модифікацій, кожна з яких має свої переваги та недоліки.

Довгий самоскид із заднім викидом

Довгий самоскид із заднім викидом

Великі самоскиди –напівпричепи із заднім викидом завоювали велику популярність при перевезенні сипких вантажів. Вони дуже швидко вивантажуються та мають можливість «розтягувати» вантаж по підлозі. Єдиним, але суттєвим  обмеженням є висота приміщення. У випадку, коли завальна яма має невисоке накриття такі самоскиди розвантажуються з самого краю цієї завальної ями, наскільки дозволяє верх воріт. У такому випадку доводиться чекати, поки транспортні механізми не відкачають засипаний в яму об’єм. А це сильно гальмує процес приймання.

Видатні результати показують самоскиди із рухомою підлогою. Для них висота приміщення не має значення. Рухоме дно може бути виконано у кількох варіантах. Якщо механізм вивантаження працює без поломок – цей тип самоскида ледь не найкращий. Однак, у моїй практиці було кілька випадків, коли цей механізм виходив з ладу в автомобілі, що привіз вантаж. І тоді доводилось розвантажувати його вручну через задній борт, що дуже не приємно. Благо, такі випадки траплялися рідко.

Довгий самоскид із заднім викидом

Довгий самоскид із заднім викидом

Самоскиди-хопери  висипають вантаж «під себе» через вивантажувальні вікна, подібні до горловин у бункерах. Для таких зерновозів висота даху на завальною ямою, практично, не має значення. Але такі автомобілі потребують вільного об’єму внизу під собою. Якщо завальна яма повна – потрібно чекати, допоки вона не звільниться, інакше  причеп виявляється підпертим власним вантажем. Так само, такі причепи дуже проблемно вивантажуються у підлоговому складі.

Зовнішний вигляд самоскидів-хоперів

Зовнішний вигляд самоскидів-хоперів

Автопоїзди-самоскиди, теоретично, можуть розвантажуватись на три сторони: дві бокові та задню. Однак, на практиці, через знос шарнірів та запірних механізмів водії залишають робочим лише один (відсили два) борт(и). Тому, якщо ви приймаєте такий самоскид і у вас є обмеження, уточнюйте, в якому напрямку вивантажується кузов автомобіля і причіп.

Вивантаження самоскидів на різні сторони

Вивантаження самоскидів на різні сторони

Як би ми того не хотіли, велика кількість перевезень здійснюється не самоскидами, а звичайними бортовими автомобілями, які мають трохи більшу вантажопід’ємність.

Авторозвантажувачі

В зв’язку із сказаним вище багато підприємств облаштовують автономні авторозвантажувачі. Для цього є декілька причин:

  1. Не всі вантажівки є самоскидами.
  2. Потрібно забезпечити високу швидкість приймання сипких вантажів.
  3. Приймальна яма може служити тимчасовою ємністю зберігання, в той час як автомобіль звільнений від вантажу і вирішує інші завдання.

Авторозвантажувач разом із  завальною ямою та транспортним обладнанням складають т.зв. вузол приймання. Ключовим механізмом тут є авторозвантажувач – пристрій для нахилу автомобіля. Його конструкція за останні десятиліття зазнала чимало змін, пристосовуючись до розмірів рухомого складу. Чим більше типів транспортних засобів можна вивантажити на авторозвантажувачі – тим краще.

Тривалий час дуже розповсюдженою була конструкція УАРГ з заднім вивантаженням автомобіля і боковим вивантаженням причепа (вправо). Цей тип гармонійно підходив для найбільш розповсюдженого автопоїзду КАМАЗ + Причіп.

Принципова схема авторозвантажувача УАРГ

Принципова схема авторозвантажувача УАРГ

Але з часом, відколи з’явились  довгомірні напівпричепи, УАРГ перестали задовольняти вимогам логістики. Бо напівпричеп із тягачем не поміщався на платформі, і доводилось тягачеві відчиплятись, а потім знову під’єднуватись. Це малопродуктивно, а, часом, і небезпечно, бо здійснюється на похилій ділянці.

Роздільне розвантажування напівпричепа

Роздільне розвантажування напівпричепа

xПеревагами УАРГ були коротка завальна яма та коротке і низьке її накриття. Головна платформа,  на якій знаходився сам автомобіль була ззовні навісу і не потребувала накриття.

Альтернативою цьому типу є авторозвантажувачі з боковим перекиданням транспортного засобу. При достатній довжині платформи за одну операцію вивантажуються і автомобіль, і причіп. Висота накриття над вузлом вивантаження – невисока.

Обмеженням для цієї системи є автомобілі із суцільним кузовом без бокових вікон. Таких в нинішніх українських реаліях близько 15…20%.

Бокове розвантажування автопоїзда

Бокове розвантажування автопоїзда

Але це не єдине «вузьке місце». Існують також проблеми з фіксацією нахиленого автомобіля ободом диска, чи скатом об упорний елемент. Цей упорний елемент (зазвичай  квадратна або кругла труба)  заважає заїзду на платформу автомобілям із низьким кліренсом , що теж , часом, створює проблеми.

Не у всіх автомобілів відкривається потрібний боковий борт – тоді необхідно розвертатись та заїжджати із протилежного напрямку, що може плутати інтенсивний  транспортний потік. Як не дивно, падіння автомобілів при боковому перекиданні частіше, ніж при задньому, хоча і з легшими наслідками. Тому обов’язково потрібні міцні упори-обмежувачі для уловлювання перекинутого автомобіля. Також я спостеріг, що дуже часто завальна яма сконструйована із помилками і не заповнюється навіть на 60%. За цим при проектуванні треба уважно простежити.

Але, взагалі, це ефективне, надійне та, відносно, недороге рішення, що може задовольнити багатьох.

І все ж, найбільш вдалою та універсальною конструкцією авторозвантажувача  слід вважати авторозвантажувач для заднього вивантаження, коли за один підйом вивантажуються і автомобіль, і причіп. Очевидно, що їх задні борти знаходяться на відстані один від одного і борт автомобіля вивантажується на значній відстані від краю завальної ями. Саме тому в конструкції піднімаючої рами є спеціальний короб із днищем, по якому зернова маса зтікає до основної завальної ями при піднятій рамі розвантажувача.

Розвантаження довгих автопоїздів за один підйом

Розвантаження довгих автопоїздів за один підйом

Як можна розвантажити такий автопоїзд простими засобами?

Як можна розвантажити такий автопоїзд простими засобами?

За оцінками експертів, на даний момент це найкраще конструктивно-технологічне рішення, хоча воно і не дешеве. Адже, разом із основною частиною доводиться будувати високе накриття спеціальної форми.

Суміщена платформа-ваги

Дуже цікавим рішенням є суміщення платформи  авторозвантажувача з автомобільними вагами. В цьому випадку операції ЗВАЖУВАННЯ та РОЗВАНТАЖЕННЯ  виконуються в одній точці при одному положенні транспортного засобу. Таке може бути вигідним на майданчиках з недостатньою довжиною під’їзних шляхів та відстою автомобілів. Якщо ж таких обмежень немає, то ці операції краще розділяти.

Хотів би рекомендувати не задля реклами, що існує таке підприємство у Миколаєві «Елеваторпромсервіс», яке виготовляє найкращі авторозвантажувачі в усьому Причорноморському регіоні та в Україні. Мені доводилось експлуатувати авторозвантажувачі від різних виробників, але експлуатація цих машин від «Елеваторпромсервіс» справедливо викликала лише задоволення. Не даремно більшість елеваторів віддають перевагу саме йому.

Суміщена платформа-ваги

Суміщена платформа-ваги

Ось на фото варіант спрощеного бокового перекидача, коли піднімаються колеса однієї сторони автомобіля, а не вся платформа, на якій цей автомобіль стоїть. Мені не доводилось експлуатувати саме такий тип, але доводилось експлуатувати щось подібне. А саме, розвантажувач, який піднімав платформу, на яку наїжджали предні колеса автомобіля.  Тобто, принцип випорожнення був дуже схожий.  І то був один із найгірших і найнебезпечніших механізмів.

Справа в тому, що при підйомі міжосьова відстань виступає гіпотенузою прямокутного трикутника. Але в такому випадку вона мала б бути величиною змінною. А, оскільки вона є постійною, то разом із зростанням висоти підйому змінюється довжина горизонтального катета – тобто, опорне колесо ковзає по поверхні. А під час висипання маси з кузова виникають додаткові штовхаючі сили, і тому вся конструкція стає дуже не стійкою та небезпечною. Тому, спираючись на власний досвід, я б не рекомендував подібних конструкцій авторозвантажувачів.

Підняття однієї сторони автомобіля

Підняття однієї сторони автомобіля

Види завальних ям

Завальні ями  – це ворота для всієї сировини. Їх значення важко переоцінити. Від того, як виконана завальна яма буде залежати багато виробничих моментів:

  1. Продуктивність усього вузла приймання;
  2. Час повної зачистки від попередньої порції;
  3. Повнота зачистки, а, отже, забруднення (контамінація) одного продукту іншим;
  4. Мертві залишки;
  5. Потрапляння опадів.

На жодному іншому конструктивному вузлі я не зустрічав стільки помилок, як на завальній ямі. Здавалось би, найлегше і найпростіше питання –  кути нахилу бокових стінок. Але й тут виконавці примудряються  наробити помилок, в результаті яких продукт не сходить, особливо, по кутах ями. І доводиться витрачати багато часу для ручної зачистки. Те саме стосується  горизонтальних поверхонь конструктивних елементів, на яких збирається попередній продукт і який потрібно обмітати, або обдувати з тратою дорогоцінного часу.

Завальні ями з доненним транспортиром

Завальні ями з доненним транспортером

І навпаки, добре виконана завальна яма приносить одне задоволення: продукт чисто і швидко сходить з неї в транспортний маршрут, не залишаючи після себе жодного сліду. Але для цього потрібно грамотний проект і грамотне виконання.

Більшість завальних ям виконано у вигляді перевернутої зрізаної піраміди з транспортером на дні. Зазвичай, використовують ланцюговий транспортер, але може бути і стрічковий. Шнек використовують рідко. Обов’язково повинні бути передбачені пристрої для регулювання подачі продукту на цей транспортер, інакше його «засипле». Як правило, регулювання подачі здійснюють на початку експлуатації один раз і потім до цього не повертаються.

Є можливість, взагалі, обійтись без донного транспортера, звівши всі похилі грані в одну точку на вертикальній стінці. Тільки в цьому випадку яма буде або занадто глибокою, або не достатньо ємкою. На конструкцію завальної ями дуже впливає рівень залягання грунтових вод. Тому, якщо грунтові води близько від поверхні , зазвичай роблять пандус для заїзду автомобілів. Досвідчені проектанти можуть запропонувати багато гарних рішень, якщо вони, дійсно, професіонали.

Конструкція пасивних завальних ям

Конструкція пасивних завальних ям

Мехлопата

На малих підприємствах, де немає суцільного потоку автомобілів, а  доводиться вивантажувати не більше одного-двох автомобілів на день можна не будувати завальну яму, а скористатися механічною лопатою.

Принцип роботи такий: робочий, або пара робочих занурюють щит у зернову масу, а лебідка тягне цей щит до заднього борту кузова.  Після цього робочі знов затягують порожній щит  в зернову масу на кузові і вигортання повторюється до повної очистки кузова.

Звичайно, це робота для сильних чоловіків. При цьому, тягова лебідка повинна бути справною із запобіжними муфтами та автоматикою на випадок зачіпання нижньої кромки лопати за перешкоди в кузові. Робота з мехлопатою досить небезпечна, оскільки при зачіпанні лопати можливий розрив троса з ударом робочих, потрапляння під натягнутий трос пальців та  рук робочих та інші небезпечні випадки.

На виробництві інколи трапляються надзвичайні ситуації, коли потрібно вивантажити автомобіль без особливих засобів. Я бачив, як замість механічної лопати із лебідкою люди використовували вантажний автомобіль, трактор, вилочний навантажувач, стару легковушку, які тросом тягали саморобну мехлопату. Таке вивантаження дуже небезпечне і не може бути рекомендоване жодним чином.

Принцип роботи мехлопати-лебідки

Принцип роботи мехлопати-лебідки

Пневморозвантажувачі

Для подібних обсягів, як і  мехлопата, на ринку є окремий вид пневматичних перевантажувачів (по простому їх називають «пилососами»).  При цьому способі робочий занурює сопло забірного рукава в зернову масу, а вивантаження здійснюється з іншого кінця шляхопроводів через невеликий циклон у потрібному місці.

Такі машини мають невелику продуктивність, яка до того ж сильно зменшується з віддаленістю місця розвантаження та висотою підйому.  Для роботи з такими перевантажувачами потрібно мати певний навик та бути завжди в повній увазі.

Пневмотранспорт дуже примхливий, енергозатратний та малопродуктивний. Затрати енергії при переміщенні тонни продукту пневмотранспортом в кілька разів вищі, чим  при переміщення механічним транспортом. Крім того, є великі втрати по масі від втрат пилу і втрат вологи.  Дуже великий шум.

Зазвичай, робочі вкрай неохоче виконують операції на цих машинах, тому часто вони стоять у глибокому резерві.

Пневматичні перевантажувачі

Пневматичні перевантажувачі

Я написав так багато негативних відгуків, тому що мав багаторазовий неприємний досвід експлуатації цих машин від різних виробників. І завжди ситуація була одна й та сама. Звичайно, виробники і продавці можуть напасти на мене з критикою, але своїм друзям я б ніколи не порадив  цей тип авторозвантажувачів.

Краще вже нехай буде мехлопата. А всі решта нехай роблять як знають.

Щиро ваш,

Володимир Ярошенко


З нетерпінням чекатиму відгуків та коментарів. Велике Вам спасибі!

Знайшли цей матеріал корисним? Поділіться з колегами в соціальних мережах або надішліть посилання прямо на пошту!


Немає коментарів до статті "Розвантаження зерна та іншої сипкої сировини (Короткий огляд основних засобів)"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нет комментариев