Тенденції на кормовому ринку у 2022 році

Тенденції на кормовому ринку у 2022 році

Прогноз головного редактора журналу FeedStrategy щодо тенденції на кормовому ринку у 2022 році.

Чого ж чекати у 2022 році? Вузькі місця у глобальних ланцюжках поставок призвели до високих витрат на сировину та кормові добавки, що продовже впливати на прибутковість комбікормової промисловості у новому році.

У розпал пандемії COVID-19 всі галузі промисловості по всьому світу відчули на собі наслідки надзвичайно складних ланцюжків постачання.

“У сільськогосподарській галузі виникло кілька наслідків, що викликали масові збої в ланцюжках поставок на внутрішньому та міжнародному ринках: накопичення запасів товарів, включаючи корми для тварин, нестачу основних кормових інгридієнтів, скорочення робочої сили”, – каже Констанс Кульман, президент та генеральний директор Американської асоціації виробників кормів (AFIA).

Зараз, майже через два роки, глобальні ланцюги поставок продовжують відчувати труднощі і знаходяться “можливо, у найважчому стані з початку пандемії”, – сказав Ден Ковальскі, віце-президент Центру знань CoBank у своєму щоквартальному звіті за 4 квартал 2021 року.

Високі показники вакцинації, стійке відновлення економіки та ненаситний споживчий попит не послабили вплив COVID на ринок, а в деякому сенсі навіть посилили його, оскільки порушення в ланцюзі постачання та нестача робочої сили зберігаються.

Як вплинуть на дієтологів та виробників кормів вузькі місця у ланцюжках поставок та зростаючі ціни на сировину у 2022 році?

COVID продовжує створювати проблеми для портів

У всьому світі країни борються з транспортними та логістичними проблемами, викликаними сплеском електронної торгівлі через пандемію, закриття підприємств і безліч змінних факторів, що призводять до неможливості знайти кваліфіковану (і бажає працювати) робочу силу.

Перевантаженість портів та високі фрахтові тарифи (так, ціна контейнера з минулого року зросла більш ніж утричі), стали причиною затримок та втраченої вигоди.

У серпні 2021 року використання морських контейнерів зросло на 20%, але при цьому час обороту збільшився на 20% – використовується більше контейнерів без перевезення більшої кількості вантажів, повідомляє Reuters.

В американських портах затримки пояснюються нестачею вантажників, через що вантажні судна стоять на якорі біля берега, а морські контейнери, наповнені імпортними товарами, простоюють. Це також призвело до того, що порожні контейнери повертаються в Азію “без завантаження американськими сільськогосподарськими товарами, а також накладення штрафних санкцій на мільйони доларів”, – додала Кульман.

“Наша галузь також відчула вплив проблем із імпортом продукції через надзвичайну перевантаженість портів”, – сказала вона. “Проблеми в портах не лише створюють фінансовий тягар для наших членів, а й ускладнюють своєчасне виконання замовлень міжнародних та внутрішніх клієнтів”. Оскільки понад 20% сільськогосподарської продукції експортується за кордон, дуже важливо, щоб наша країна оперативно працювала над вирішенням цих проблем від імені американських виробників.

У середині жовтня президент США Джо Байден оголосив про плани тримати каліфорнійські порти Лос-Анджелес і Лонг-Біч, які є портом в’їзду для 40% морських контейнерів у країні, відкритими 24 години на добу, 7 днів на тиждень, поки не буде усунуто відставання. Білий дім також співпрацює з великими компаніями-імпортерами, включаючи Walmart, UPS та FedEx, щоб розширити години роботи для переміщення вантажів з причалів, щоб дозволити більшій кількості суден розвантажитись.

COVID-19 викликав закриття двох найжвавіших портів Китаю в 2021 році, що призвело до “перевантажень та затримок на глобальних морських маршрутах”.

Нестача робочої сили б’є по сільському господарству

Транспортна криза в ланцюжку постачання не обмежується портами. Залізниці обмежили перевезення, щоб упоратися з нестачею контейнерів на своїх залізничних складах. У країнах не вистачає водіїв вантажівок для перевезення продукції або робітників для виконання критично важливих завдань із підтримки виробництва продуктів харчування.

“Пандемія коронавірусу вплинула на всі етапи нашого ланцюга поставок продовольства, від виробництва товарів до їх переробки та доставки”, – сказав міністр сільського господарства США Том Вілсак у жовтневій заяві, оголошуючи про виділення цільової допомоги у розмірі 500 мільйонів доларів США для полегшення наслідків сільськогосподарському ринку, таких як транспортні проблеми та доступність певних матеріалів.

У Великій Британії Brexit значною мірою призвів до нестачі до 100 000 водіїв великовантажних автомобілів (HGV), повідомляє Асоціація автоперевізників (RHA). Агробізнес стикається з проблемою не тільки транспортування сировини та готової продукції, а й отримання роздрібними торговцями та підприємствами громадського харчування охолоджених товарів, таких як м’ясо, яйця та молочні продукти, внаслідок чого полиці продуктових магазинів пустіють, а ресторани змінюють своє меню.

За оцінками, у Європі не вистачає 400 тисяч далекобійників.

“Це те, про що ми навіть не підозрювали два роки тому. Цілком дивно, як швидко можуть бути порушені найелементарніші речі”, – сказав Ніколас Гутьє, віце-президент Evonik по Європі.

Тваринництво давно бореться з нестачею робочої сили, проте пандемія посилила цю проблему, зазначила Кульман: “Кормова промисловість зазнає труднощів із заповненням вакансій на виробничих підприємствах кваліфікованими працівниками”.

Тим часом, фермерам не вистачає робочих рук для збирання врожаю, а м’ясокомбінати насилу знаходять і навчають працівників для обслуговування технологічних ліній.

Тенденції на кормовому ринку

Уряди працюють над вирішенням глобальної кризи ланцюжків постачання. (ismagilov | iStock.com)

Різке зростання цін на сировину та добавки

Порушення в ланцюзі постачання є причиною різкого зростання цін на сировину та кормові добавки, що знижує рентабельність комбікормової промисловості.

“З осені 2020 року світові ціни на зерно зросли до 10-річних максимумів, чому сприяли відновлення економіки та рекордно низькі кінцеві запаси (був досягнутий семирічний мінімум світових запасів). Є мало ознак для послаблення поточної тенденції на фермерському ринку до весни 2022 року”, – повідомив президент Європейської федерації виробників комбікормів (FEFAC) Асб’єрн Берстінг.

Ціни на зерно стабілізувалися після літніх максимумів. Проте вся увага прикута до результатів збирання врожаю 2021-22 років та сівби 2022 року у провідних країнах-виробниках зерна.

Якщо перебої на світових ринках зерна продовжаться, дієтологи можуть схилитися до закупівлі місцевої сировини, що призведе до більшої різноманітності інгредієнтів.

“Якщо вам доводиться часто змінювати та адаптувати рецептури для своїх тварин, це вимагає глибшої аналітичної роботи та надійної схеми аналізу сировини“, – зазначив Гутієр.

Оскільки корми становлять до 75% собівартості продукції тваринництва, високі ціни можуть спонукати виробників змінити рецептури таким чином, що це може вплинути на якість корму та продуктивність тварин.

“Як приклад можна навести використання меншої кількості інгібіторів цвілі або підкислювачів через тиск цін”, – сказав д-р Бернхард Еккель, віце-президент з розробки продукції та технічних продажів компанії Dr. Eckel Animal Nutrition GmbH & Co. KG. “Тут ми ясно бачимо, що використання певних кормових добавок, які впливають на продуктивність, може бути насправді вигіднішим, ніж обходитися без них у поточних умовах. Наприклад, ми можемо заощадити на [вартості] кормів, якщо та ж кількість тваринного білка може бути зроблено з меншою кількістю корму”.

Щоб знизити ризики постачання, виробники кормів та постачальники комбікормової промисловості бронюють контракти раніше у надійніших постачальників і платять за це премію.

“Багато клієнтів бронюють контракти квартал за кварталом, принаймні щодо мікроінгредієнтів. Тепер вони розглядають більш тривалі цикли, де краща ціна менш важлива, ніж забезпечення матеріалу”, – говорить Гутієр. “Ми бачимо зміни в мисленні. Дуже орієнтовані на ціну покупці стають орієнтованішими на безпеку покупцями. Компанії готові платити більше за надійність, а не укладати контракт за низькою ціною з постачальником, який зрештою не зможе забезпечити постачання”.

Хто платить?

Деякі вважають, що ланцюжки постачання стабілізуються до середини 2020 року. Зростання витрат, яке донедавна частково стримувалося бізнесом, незабаром перейде до кінцевого споживача.

“Найближчі місяці ми пройдемо через разючий інфляційний період”, – говорить Оріол Ройге, технічний менеджер Bioiberica Animal Nutrition.

За даними CoBank, у серпні 2021 року індекс цін виробників (PPI) зріс на 20% порівняно з минулим роком, але індекс споживчих цін збільшився на 5,2%, що означає, що компанії поглинули більшу частину зростання цін. Проте ближче до кінця 2021 року та у 2022 році очікується зростання цін для споживачів, оскільки підприємства намагаються компенсувати ці втрати.

Інфляція описується як тимчасовий або “минущий” симптом наслідків пандемії – принаймні тими, хто зацікавлений у заспокоєнні громадськості – і зрештою стабілізується у 2022 році, але у довгостроковій перспективі може призвести до “підвищеної базової інфляції”.

“У мене є відчуття, що ви побачите більше консолідації – і в кінцевому підсумку це не дуже добре для кінцевого споживача”, – сказав Дейв Тейлор, регіональний бізнес-менеджер з кормів у Північній та Південній Америці Borregaard. Споживач має набагато менше гнучкості у виборі постачальника, і деякі цінові дослідження чи необхідність в інноваціях зникають”. Коли попит і пропозиція прийдуть у рівновагу, я стурбований тим, що споживач постраждає через відсутність можливості вибору”.

Незважаючи на всі проблеми, джерела повідомляють, що кормова промисловість загалом оптимістично дивиться на 2022 рік, визнаючи ризики, але при цьому навчившись швидко перебудовуватися, зберігати гнучкість та готовність покладатися на стратегії пом’якшення наслідків при очікуванні непередбачених обставин.

4 гарячі теми у комбікормової промисловості у 2022 році

Африканська чума свиней: Нависла загроза поширення смертельного вірусу свиней на Американський континент змушує державні органи, свинарів та всіх учасників галузі бути у стані підвищеної готовності.

Клімат: Перебої, спричинені екстремальною та непередбачуваною погодою, не лише ставлять під загрозу доступність інгредієнтів та здоров’я тварин, але й посилюють акцент на сталому, екологічно свідомому сільськогосподарському виробництві.

Регулювання: Введена в Європі в 2022 році заборона на використання оксиду цинку в раціонах молодняку ​​свиней підштовхне нові рішення в галузі годування та менеджменту для підтримки продуктивності та здоров’я свиней.

Добробут тварин: Споживачі продовжують чинити тиск на рітейлерів та виробників продуктів харчування, вимагаючи покращення умов утримання та поводження з тваринами, і ця тенденція буде надавати все більший вплив на виробництво кормів.


Автор статті: Джекі Рембке – головний редактор журналу Feed Strategy. Переклад google, відредаговано Оленою Бабенко спеціально для soft-agro.com.


З нетерпінням чекаю відгуки та коментарі. Велике вам дякую!

Знайшли цей матеріал корисним? Поділіться з колегами у соцмережах або надішліть посилання прямо на пошту!

Підписуйтесь на наш телеграм-канал, щоб першими отримувати повідомлення про вихід нових матеріалів.

Telegram-канал →     


Немає коментарів до статті "Тенденції на кормовому ринку у 2022 році"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нет комментариев