Як управляти в тваринницькому та комбікормовому бізнесі, щоб не прогоріти?

За якими маркерами ринку варто слідкувати, щоб бути в топі або ж  залишитись на плаву?

Комбікормова індустрія є відносно молодою галуззю. Ми говоримо про якихось 100 років від початку виробництва і продажу кормових сумішей. Водночас  цей бізнес, за оцінкою самих  бізнесменів, що працюють і в інших напрямках, є одним із найскладніших, найдинамічніших і найдраматичніших.

Модерний комбікормовий завод Амандус Каль

Модерний комбікормовий завод Амандус Каль

В системі глобальної економіки виробництво комбікормів займає особливе місце.  Воно є стратегічним маркером, орієнтиром ефективності роботи господарки будь-якої країни. Виробництво комбікормів знаходиться у фокусі основних стратегічних галузей економіки – рослинництва, тваринництва, машинобудування, транспортного сполучення.

Саме тому, найбільші обсяги виробництва комбікормів припадають на країни з розвиненою економікою: США, Японія, Європа. І найактивніше будівництво нових комбікормових заводів припадає на країни, що швидко розвиваються: Бразилія, Китай, Туреччина, Азійські Тигри, країни Ближнього Сходу. Як тільки економіка країни стає на ноги, ця країна починає активно будувати комбікормові заводи і нарощувати тваринництво (виключенням може бути Індія, в якій велика частка населення традиційно  є вегетаріанцями).

Бізнес відчуває привабливість інвестування в комбікормову та тваринницьку галузі. Але, чи такий вже й гарантований успіх у цих галузях? Чи сприятливий тренд?

Ось кілька аргументів того, що ці галузі мають гарні перспективи:

«Добре, – скаже власник бізнесу, – це все красива теорія. Що мені робити в моїй конкретній країні, конкретно в даний час?» І він має рацію. Дійсно, ми живемо «тут і зараз», і наші реалії можуть дуже відрізнятись від загальносвітових тенденцій.

Зараз я викладу декілька своїх спостережень, яким я навчився із власного досвіду.

Від часу завоювання Україною незалежності у 1991 році наша країна пережила кілька періодів драматичних падінь та успішних  підйомів економіки. Такої карколомності, напевно, не знає жодна економіка сучасного світу. Нам доводилось не просто конкурувати один з одним, а протистояти глобальним викликам: зубожіння і відтік населення, кількаразове миттєве зростання цін на енергоносії, стрімкі перепади цін на сировину – ці негативні тенденції кілька разів змінювались періодами стабільності й добробуту.

Такі явища мали негайний відгук на чисельності поголів’я тварин та птиці, наявності грошової маси та рівнях заборгованості перед постачальниками та обсягами виробництва комбікормів.  Таким чином, ми набули унікальний досвід передбачення, вміння швидкої перебудови основних напрямків, відкриття нових можливостей. Поруч з нами працювали і працюють бізнесмени з Америки, Польщі, Чехії, Китаю, Росії, Голландії, Австрії, Туреччини та інших країн, і привозять свої технології та свою філософію ведення бізнесу. Тому ми мусимо бути конкурентними.

Для чого я це пишу? Я хочу показати, як підтверджується стара і відома істина: конкуренція, нові виклики, вільне економічне середовище є невблаганними, але важливими чинниками зростання професійності. Вони відточують майстерність, залишають сильніших та штовхають нас уперед. Їх не потрібно боятися, до них треба бути готовими. Розумний знає як себе поводити у будь-якій ситуації і знаходить користь від будь-якого розвитку подій. Він розуміє причини і наслідки явищ у своєму бізнес-середовищі і здійснює правильні кроки на випередження. А тому, або отримує більші прибутки, або завойовує більшу частину ринку, або відкриває нові перспективні ніші.

Отже, що б я порадив уважно відслідковувати і аналізувати?

 1. Безумовно, стан ваших клієнтів. А, оскільки і тваринництво і кормо-виробництво є ланками у виробництві продуктів харчування, нашим кінцевим клієнтом, який і платить нам гроші, є покупець продуктів у супермаркеті – наше населення, – тому потрібно пильно мати на увазі дві головні речі: чисельність населення та  стан гаманця. Зрештою, це і є головна характеристика, що описує ємність нашого ринку. Нецікаві і сухі статистичні дані про чисельність населення, його віковий склад, зростання/падіння середньої заробітної плати дають достатньо інформації для оцінки поточного та найближчого стану економіки і підказують, що робити у найближчій перспективі.
 2. Рівень забезпеченості населення вашої країни продуктами тваринного походження: кількість яєць, кілограмів м’яса різних видів, риби, літрів молока на людину в рік. І порівняння з такими ж показниками в розвинених країнах вашої культури. Наприклад, християнські країни можуть порівнювати свої показники з аналогічними показниками в США, або в Європейських країнах. Мусульманські країни можуть брати за  взірець показники Туреччини, ОАЕ, або Саудівської Аравії. Аналіз цих даних дасть відповідь про середньо- та довгострокову перспективу кожного напрямку.
 3. Продуктивність кожної галузі тваринництва вашої  країни та розвинених країн. Скільки в середньому ваші корови дають молока в рік? Скільки кури несуть яєць? Скільки днів до забою вирощується бройлер і яка середня маса тушки при забої? Тощо.  Аналіз цього і наступного показника, як і попередній показник відкриє середньо- і довгострокові перспективи галузей.

  Суцільна яєчна ріка на сучасній птахофабриці

  Суцільна яєчна ріка на сучасній птахофабриці

 4. Тенденції з урбанізації населення. Як швидко зростає міське населення та скорочується сільське? Якщо ці процеси йдуть швидкими темпами (а це процеси обов’язкові та незворотні, не зважаючи на те, що ми внутрішньо протестуємо проти них), тоді слід очікувати швидкого з’явлення більшої кількості тваринницьких комплексів, їх укрупнення та збільшення виробництва кормів.

  Урбанізація населення: збільшення робочих місць та доходів

  Урбанізація населення: збільшення робочих місць та доходів

 5. Пропорції між виробництвом тваринницької продукції приватними подвір’ями та середніми і великими комплексами. Зазвичай, приватні подвір’я менше використовують комбікормів, а більше використовують власні неповноцінні корми. Такі господарства більше схильні мати справу з концентратами, а комбікорми згодовують лише  молодняку. При роботі з приватним сектором всі корми мають бути фасовані у тару ( можливо 2;5;10;25;40 кг). Робота в цьому сегменті пов’язана із великими логістичними викликами. Однак, якщо ви думаєте, що тваринницький комплекс неодмінно стане клієнтом комбікормового підприємства, то ви можете помилитись. Часто такі комплекси самі будують власні комбікормові заводи для своїх потреб, та ще й намагаються продавати корми іншим споживачам. Так що замість клієнта можна отримати потужного конкурента.
 6. Ціни на зернову сировину на світових ринках. В останні роки у тваринництва з’явився сильний конкурент – відновлювана енергетика і альтернативне пальне: етанол і біодизель. В близькій і середньостроковій перспективі ця галузь буде активно зростати та потребувати нашої традиційної сировини – зерна. Також все більше сільськогосподарських площ буде виділятися під технічні культури, що також призведе до росту цін на зерно. Тому ми маємо бути дуже уважними в оцінці ризиків від даного фактору, ні на мить не забуваючи про його існування.

  Графік зміни цін на кукурудзу на Чікагській зерновій біржі – основному торговому майданчику в світі

  Графік зміни цін на кукурудзу на Чікагській зерновій біржі – основному торговому майданчику в світі

 7. Звичайно, своїх  конкурентів. Як і в кожному бізнесі, щоб не опинитися позаду від них та не програти у конкурентній боротьбі. Дуже важливо розуміти плани «хлопців з великими кишенями». Якщо ви маєте невеликий, або середній бізнес у своєму регіоні, а величезна компанія має намір побудувати поряд потужне підприємство вашого профілю, то дуже імовірно, що в близькій перспективі ви не зможете з ними конкурувати. І краще подумати про це завчасно.
 8. Плани переробних підприємств та інших постачальників сировини для виробництва кормів. Це допомагає в коротко- та середній перспективі будувати плани в забезпеченні сировиною, будівництві спеціальних ліній та мати переваги в ціні та якості кормів.
 9. Пошук нових клієнтів, розширення ринку збуту для існуючої продукції. Проаналізуйте роботу вашого відділу продаж. Я знаю немало прикладів, коли помилки з менеджерами з продажу приводили до банкрутства. Так само є й чудові приклади, коли кмітлива нова команда з продажів давала нове життя помираючому підприємству і забезпечувала його роботою у три зміни.
 10. Пошук нових ніш. За всіма ознаками виглядають дуже перспективними рибництво, аквакультура, нішеве птахівництво. У виробництві кормів так само – спеціальні корми для риб, пет-фуди, корми для кроликів  і коней. В країнах, де сьогодні відроджується комбікормова галузь є великий попит на премікси і концентрати. Можливо, варто зконцентруватися на цьому простому і логічному напрямку?

  Тваринки також хочуть їсти – нагодуємо їх

  Тваринки також хочуть їсти – нагодуємо їх

Ось такі «домашні завдання», на мою думку, повинні час від часу виконувати вищі особи підприємств, щоб правильно планувати свою діяльність. Звичайно, і такий аналіз не гарантує захист від несподіваних потрясінь. Найбільш негативним і непередбачуваним  фактором, на думку світових авторитетів, є втручання урядів країн в бізнес. Квоти, ввізні  та експортні мита, різка зміна правил виробництва і торгівлі можуть несподівано зупиняти розпочаті бізнес-процеси та призводити до збитків. Від такого волюнтаризму дуже важко захиститись і на нього важко впливати. Тут уже потрібні лоббі у законодачій та виконавчій владі, але це не предмет нашої статті.

Надіюсь, що висловлені думки будуть корисними власникам  та керівникам підприємств наших галузей. Хотілось би мати зворотній зв’язок та відкриту дискусію з приводу висловлених  поглядів.

В розробленій нами інформаційній брошурі «Сім кроків назустріч комбікормовому заводу. Як уникнути помилок при проектуванні та будівництві комбікормових заводів» ми обсудимо коло питань, які виникають при будівництві нових і запуску в роботу непрацюючих комбікормових заводів..

З побажанням успіхів у бізнесі.

Щиро ваш,

Ярошенко Володимир


Завантажити статтю у форматі .pdf

З нетерпінням чекатиму відгуків та коментарів. Велике Вам спасибі!

Знайшли цей матеріал корисним? Поділіться з колегами в соціальних мережах або надішліть посилання прямо на пошту!


Немає коментарів до статті "Як управляти в тваринницькому та комбікормовому бізнесі, щоб не прогоріти?"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нет комментариев