3 хибні думки про мікотоксини у жуйних тварин

3 хибні думки про мікотоксини у жуйних тварин

Хоча існування мікотоксинів визнано, у тваринницькій галузі, як і раніше, циркулюють хибні уявлення про мікотоксини, які призводять до помилкових висновків. У цій статті ми зосередимося на трьох хибних думках, пов’язаних із мікотоксинами у молочної худоби.

Хибна думка #1 “Силос без видимої цвілі не містить мікотоксинів”

Фермери часто роблять органолептичну оцінку силосів, щоб оцінити, чи схильні вони до ризику мікотоксинів. Однак зв’язок між цвіллю та мікотоксинами в силосі незначний. Гриби, що продукують мікотоксини, можна розділити на дві категорії: польові гриби та складкові гриби (таблиця 1).

Польові гриби – це плісняві грибки, що вражають сільськогосподарські культури, які ростуть на полях. Ці гриби здебільшого належать до класу видів Fusarium і продукують зеараленон (ZEA), дезоксиніваленол (DON), токсин T-2 (T2) і фумонізин (FUM).

Ці токсини стабільні, тому концентрації токсинів Fusarium у силосі відображають рівні забруднення під час збирання врожаю. Це основний клас токсинів, що містяться в силосі, тому навіть за відсутності видимих грибків силос може бути сильно забруднений.

Таблиця 1: Огляд основних мікотоксинів і грибків, що зустрічаються в кормах для великої рогатої худоби

Таблиця 1: Огляд основних мікотоксинів та грибків, що зустрічаються в кормах для великої рогатої худоби
Категорія Грибкові види Мікотоксин
 

 

Складські гриби

Aspergillus flavus

Aspergillus parasiticus

 Афлатоксин B1, B2, G1 та G2
Aspergillus ochraceus Penicillium verrucosum Охратоксин А
Penicillium roqueforti Мікофенолова кислота

Рокефортін C

 

 

 

 

Польові гриби

Fusarium graminearum Fusarium culmorum Дезоксініваленол
Fusarium graminearum Fusarium culmorum Fusarium sporotrichioides Зеараленон
Fusarium sporotrichioides Fusarium poae Т-2 токсин
Fusarium verticillioides Fusarium proliferatum Фумонізин B1, B2 та B3

Друга група грибів – так звані складські. Ці гриби ростуть і виробляють мікотоксини під час зберігання. Цей тип цвілі можна розпізнати як кишені цвілі в силосі. Вони можуть мати різний колір залежно від конкретного виду грибів.

Найпоширенішою пліснявою в силосі є Penicillium roqueforti (рис. 1), оскільки вона стійка до кислот і може рости за низької концентрації кисню. Крім мікофенолової кислоти ця пліснява виробляє рокфортини, які можуть спричиняти такі симптоми, як репродуктивні розлади, мастит, відсутність апетиту і параліч. Загалом, цих цвілевих грибів слід уникати, оскільки вони знижують поживну цінність силосу.

3 хибні думки про мікотоксини у жуйних тварин

Рисунок 1: Penicillium roqueforti в силосі має колір від синьо-зеленого до білувато-сірого.

Хибна думка # 2 “Мікотоксини практично не присутні в силосі або TMR”

Нещодавнє дослідження Гентського університету в Бельгії оцінило 257 зразків кукурудзяного силосу під час збирання врожаю у Фландрії протягом 3 років.

Для країни з помірним кліматом можна було подумати, що зараження мікотоксинами буде мінімальним. Після тестування на 22 мікотоксини з’ясувалося, що 47% зразків містили 5 або більше мікотоксинів, 99,2% були забруднені ніваленолом (NIV), 85,6% – DON і 49,8% – ZEA (Таблиця 1).  Рівень забруднення перевищив норми ЄС на 2,8% і 7,8% відповідно для DON і ZEA.

Таблиця 2: Вибір мікотоксинів, виявлених у кукурудзі, зібраній на силос у Фландрії в 2016, 2017 і 2018 роках (Університет Гента, Бельгія)

Таблиця 2: Вибір мікотоксинів, виявлених у кукурудзі, зібраної на силос у Фландрії у 2016, 2017 та 2018 роках (Університет Гента, Бельгія)
Позитивні зразки% Середня концентрація (мкг/кг сухої речовини) Максимальна концентрація (мкг/кг сухої речовини) Зразки вищі за норми ЄС

орієнтир (%) b

Ніваленол (NIV) 99.2 748.7 6776.3
Дезоксініваленол (ДОН) 85.6 396.4 5322.4 2.3
Зеараленон (ZEA) 49.8 159.7 2791.6 7.8
Енніатин Б (ENN B) 36.3 149.5 1984.9
Фумонісина (FUM) 28.6 131.8 6293.5
Рокефортин C (ROQ-C) 1.7 0.4 30.4

a Фумонізин = сума фумонізину B1, фумонізину B2 та фумонізину B3

b “-” означає, що немає рекомендацій ЄС для цього мікотоксину, норми ЄС складають 2000 частин на мільярд для DON та 500 частин на мільярд для ZEA

Що стосується сінажів, то картина щодо мікотоксинів була аналогічна тій, що спостерігалася у кукурудзяного силосу. Типові складські мікотоксини, такі як афлатоксин і охратоксин А, не були виявлені в бельгійських силосах, але рокфортин С, інший накопичувальний мікотоксин, був присутній у 6,8% зразків із середньою концентрацією 24,4 мкг/кг сухої речовини і максимальним рівнем 1065 мкг/кг сухої речовини.

Це дослідження ясно показує, що навіть у помірному кліматі мікотоксини присутні в серйозних кількостях, що створює проблеми для молочних фермерів, які покладаються на якість грубих кормів власного виробництва.

 

Хибна думка #3 “Жуйні тварини нечутливі до мікотоксинів”

Часто стверджується, що жуйні тварини нечутливі до мікотоксинів, оскільки мікробіота рубця здатна нейтралізувати або детоксифікувати токсини.

Нещодавні дослідження засвідчили, що природного процесу детоксикації в рубці в багатьох випадках недостатньо для захисту жуйних тварин від токсичного впливу мікотоксинів.

Токсичні ефекти мікотоксинів у жуйних тварин залежать від різних чинників, включно з природною швидкістю детоксикації, pH рубця, мікробною активністю, типом мікотоксинів, стадією лактації, швидкістю всмоктування в кишківнику та специфічною токсичністю. У таблиці 3 представлено загальне зведення ризиків зеараленону (ZEA) і дезоксиніваленолу (DON) у лактуючих корів з урахуванням того, що корм містить значну концентрацію цих мікотоксинів і що час проходження через рубець становить приблизно 10 годин.

Таблиця 3: Модельований рівень ризику ZEA та DON у лактуючих корів за різних станів здоров’я рубця (на основі дослідження PhD Ghent University, Debevere, 2020).

Таблиця 3: Модельований рівень ризику ZEA і DON у лактуючих корів при різних станах здоров’я рубця (на основі дослідження PhD Ghent University, Debevere, 2020)
Мікотоксин Стан здоров’я рубця 1 Детоксикація рубця через 10 годин * Цитотоксична дія ШКТ ** Системний ефект ***
DONa Звичайний ±50% Середнє Середнє
Субклінічний ацидоз (SARA) ±5% Висока Середнє
ZEAb Звичайний 0% Низьке Висока
Субклінічний ацидоз (SARA) 0% Низьке Висока

аДетоксикація ДОН у рубці означає його розщеплення до DOM-1.

b ZEA не виводиться з організму в рубці, але частина метаболізується в α- та ß-зеараленол. α-зеараленол у 10 разів естрогенніший, ніж оригінальний мікотоксин.

1 Нормальний pH рубця передбачається рівним 6,8, в умовах підгострого ацидозу рубця (SARA) pH рубця падає нижче 5,8.

* Розраховано на основі показників детоксикації через 6 та 24 години після прийому внутрішньо

** З урахуванням детоксикації рубця за умови, що середній час проходження корму у рубці становить 10 годин.

*** Беручи до уваги швидкість всмоктування у шлунково-кишковому тракті.

Можна зробити висновок, що мікотоксини є всюди. Такі тенденції, як зміна клімату, відмова від обробітку ґрунту та скорочення кількості фунгіцидів, імовірно, збільшать навантаження мікотоксинами.

Дійні корови не здатні повністю вивести мікотоксини. Крім того, симптоми важко пов’язати зі щоденними спостереженнями, а проблеми, що виникають під впливом мікотоксинів, не є конкретними.

Час прийняти, що ризики, пов’язані з мікотоксинами, серйозніші, ніж здаються. Нині доступні надійні, швидкі та відносно дешеві методи виявлення мікотоксинів.

При виявленні підвищених рівнів мікотоксинів у загальних змішаних раціонах або силосі рекомендується використовувати адсорбенти токсинів з доведеною ефективністю. Цей адсорбент токсинів повинен нейтралізувати токсини в шлунково-кишковому тракті, перш ніж вони зможуть завдати шкоди тваринам. Для високопродуктивної молочної худоби рекомендується застосовувати підтримуючу дозу адсорбенту токсинів.

Детальніше про різні види та способи дії адсорбентів мікотоксинів можна дізнатися з лекції Тіно Хохмута “Гігієна кормів”, що входить до онлайн-курсу “Годівля свиней”.


Автор статті: Кевін Ваннест, продукт-менеджер з рішень для токсинів Agrimprove. Переклад Олени Бабенко спеціально для soft-agro.com.


З нетерпінням чекаю відгуки та коментарі. Велике Вам дякую!

Знайшли цей матеріал корисним? Поділіться з колегами в соцмережах або надішліть посилання прямо на пошту!

Підписуйтесь на наш телеграм-канал, щоб першими отримувати повідомлення про виході нових матеріалів.

Telegram-канал → 

Немає коментарів до статті "3 хибні думки про мікотоксини у жуйних тварин"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нет комментариев