Чинники, що впливають на перетравність кормів

Перетравність кормів

Перетравність кормів – ключовий показник, від якого залежить ефективність кормового раціону.

Грубі корми на 50% складаються зі стінок рослинних клітин, які можуть засвоювати лише жуйні тварини. Тому вже багато десятиліть ці корми перевіряють на вміст у них рослинних волокон (структурних речовин).

Структурні речовини (NDF, ADF, ADL) є важливим постачальником поживних речовин для мікроорганізмів, що розщеплюють волокна в рубці, і роблять свій внесок у структурний ефект раціону жуйних тварин. Більш пильний погляд на ці компоненти допомагає краще зрозуміти вплив грубих кормів на тварину.

Волокнисті та неволокнисті вуглеводи

Волокнисті та неволокнисті вуглеводи складаються з однієї базової речовини, а саме з простого цукру глюкози. Однак молекули глюкози у цих типах вуглеводів зібрані по-різному, тому їх властивості значно відрізняються одна від одної.

Неволокнисті вуглеводи, як, наприклад, крохмаль, легко засвоюються хребетними тваринами і у вигляді концентратів роблять важливий внесок у енергозабезпечення нашої худоби.

Волокнисті вуглеводи (= структурні речовини) є сполуки целюлози, геміцелюлози, пектину і лігніну (ADL), для яких у хребетних немає травних ферментів.

Отже, жуйні тварини залежать від симбіозу з мікроорганізмами в рубці, щоб мати можливість харчуватись таким кормом. Тільки мікроорганізми здатні руйнувати структурні речовини, крім лігніну.

Будова клітинної стінки:

Середня платівка: складається з пектину; диференціація від сусідніх клітин, відправна точка зростання клітин;
Первинна клітинна стінка: складається з геміцелюлози, білка клітинної стінки та невеликої кількості целюлози; утворює еластичну тканину;
Вторинна клітинна стінка: в основному складається з целюлози;
Третинна клітинна стінка: закриття всередині клітини, дуже тонка

Вплив на перетравність

Починаючи з геміцелюлози в первинній стінці, з віком рослини лігнін проростає в порожнині структури целюлози/клітинного протеїну. Це робить геміцелюлозу та целюлозу важкозасвоюваними і навіть незасвоюваними. Лігнін перешкоджає проникненню травних ферментів бактерій рубця.

У той же час, це знижує концентрацію цінних поживних речовин, таких як білок і цукор, а також мінералів. Крім кількості целюлози, геміцелюлози та лігніну, вирішальне значення має ступінь хімічного зв’язування цих речовин. Цей зв’язок істотно залежить від типу рослини та стадії вегетації. Зокрема, хімічний склад геміцелюлози та пектину різниться між травами та бобовими або зонтичними рослинами.

ТЕРМІНИ:

NDF = сума структурних речовин (геміцелюлоза, целюлоза, лігнін)
ADF = целюлоза та лігнін
ADL = лігнін

Вплив флори рубця на травлення корму

Корова отримує користь від зростання мікробів у рубці двома способами. По-перше, при розщепленні корму утворюються леткі жирні кислоти -оцтова, пропіонова та масляна, які є найважливішим джерелом енергії для великої рогатої худоби. По-друге, за рахунок власного зростання мікроби виробляють велику кількість білка, який перетравлюється в тонкому кишечнику і перетворюється на продуктивність нашої великої рогатої худоби.

Бактерії рубця різняться залежно від типу поживних речовин, що поступають у рубець. На раціонах, багатих на клітковину, в яких переважають грубі корми, розвиваються бактерії, що розкладають клітковину. Для їхньої активності потрібно більш високий рівень pH у рубці.

При годівлі концентрованими кормами переважають бактерії, що розкладають крохмаль, для яких потрібно нижчий рівень рН в рубці.

У міру того, як рівень рН в рубці падає, перетравлюваність і споживання основного корму знижуються. За подальшого підвищення рівня споживання концентратів значення pH продовжує знижуватися. В результаті вміст жиру в молоці падає, а в екстремальних ситуаціях це може означати кінець життя мікроорганізмів рубця та самої тварини.

Складові клітинних стінок та вміст сирої клітковини

Складові клітинних стінок та вміст сирої клітковини в залежності від стадії зрілості лугової трави у першому укосі © Gruber 2018

Вплив стадії вегетації на травлення корму

Частка загальних структурних речовин (NDF) збільшується значно швидше при першому укосі, ніж при другому укосі. На практиці це означає, що перший укос містить відносно мало структурних речовин, але за тиждень їхній приріст є високим. Тому не можна не брати до уваги час скошування.

Наступні укоси в основному містять більш високу частку структурних речовин, але щотижневі прирости нижче, що дозволяє бути більш гнучкими (еластичні) при виборі часу скошування.

Якщо розглядати лише лігнін (ADL), можна побачити, що перший укос містить значно менше лігніну, ніж наступні. Нижчу перетравність і, отже, нижчу енергетичну цінність наступних укосів можна пояснити вищим вмістом лігніну.

Графік Eppl

Графік Eppl

Вплив виду рослин на травлення корму

При першому укосі злаки містять більше структурних речовин (NDF), ніж бобові та трави, при цьому вміст NDF у борщівника та лисохвоста лугового вище, ніж, наприклад, у райграсу.

У ході вегетації вміст NDF у травах змінюється незначно, а у люцерни різко зростає.

Пасовищні насадження показують значно нижчий вміст NDF та більш високу еластичність використання, ніж багаторічні луки з високим травостоєм (верхові трави). Цікаво, що порівняно з іншими злаками борщівник і луговий лисохвіст при повторному укосі не підвищують вміст NDF.

А ось щодо вмісту лігніну (ADL) встановлено, що злаки мають нижчі значення, ніж трави та бобові. Приріст вегетації також значно вищий у бобових, ніж у злаків. У травах хоча вміст ADL вище, але його приріст з перебігом вегетації нижче. Частка лігніну в NDF значно вища у бобових – близько 22%, ніж у злакових – близько 8%.

Таблиця 1. Вміст волокнистих речовин у грубих кормах (джерело: кормові таблиці ÖAG)
Кормова сировина Сира клітковина NDF ADF ADL Целюлоза Геміцелюлоза
Зелений корм молодий 227 428 266 29 237 162
Силос трав’яний середнє цвітіння 274 505 308 38 271 197
Сіно, що перестояло 314 571 344 45 299 226
Кукурудзяний силос 214 454 246 31 215 209
всі дані в г/кг сухої речовини

Висновок

Оцінка компонентів клітинних стінок грубих кормів за допомогою структурних речовин (NDF, ADF, ADL) може спричинити краще розуміння впливу різних видів основного корму в раціоні. Можна зробити висновки щодо перетравності корму та його енергетичної цінності.

Види рослин, групи видів (наприклад, різні злаки), стадія вегетації та укос впливають на склад цих структурних речовин.

Результати слід використовувати для керування складом рослин у бажаному напрямку та для оптимізації часу збирання врожаю.

Метою науки має бути подальше підвищення точності результатів аналізу кормів на основі нових знань у галузі структурних речовин. Високоякісний корм повинен містити максимум 500 г NDF, 300 г ADF і 40 г ADL на кілограм сухої речовини.


Автор статті: ÖAG Infos 2/2018 та 1/2018. Переклад Олени Бабенко спеціально для soft-agro.com.


З нетерпінням чекаю  на відгуки та коментарі. Велике вам дякую!

Знайшли цей матеріал корисним? Поділіться з колегами у соцмережах або надішліть посилання прямо на пошту!

Підписуйтесь на наш телеграм-канал, щоб першими отримувати повідомлення про вихід нових матеріалів.

Telegram-канал →

Немає коментарів до статті "Чинники, що впливають на перетравність кормів"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нет комментариев