Зерносенаж: альтернатива кукурудзяному силосу

Зерносенаж

Якщо запасів кормів мало, може бути цікаво подумати про зернові, як про кормові культури. Особливий інтерес представляє цільнозерновий силос чи зерносенаж (GPS).

В принципі, всі види зернових культур підходять для використання як зелена маса або силос для годування великої рогатої худоби. Які з них використовуються, залежить від місця розташування, сівозміни та передбачуваного використання.

Слід розрізняти два напрямки використання: зернові можна використовувати як зелену масу або для силосування на ранній стадії вегетації, до того, як колосся або волоті будуть викинуті. У цьому випадку за давньою традицією зазвичай використовується кормове жито, як озима проміжна культура і як ранній зелений корм перед пасовищним періодом або для силосування. Або ви можете використовувати зернові для силосування в період між молочною та восковою стиглістю зерна, тобто за кілька тижнів до збирання врожаю на зерно. Саме такий корм зазвичай називають зерносенажом ( GPS ).

Різні мотиви для вирощування зерносенажу GPS

Тут ми говоримо про зерносенаж як про силосовані повністю рослини зернових. Особливий інтерес він становить у районах, де є складнощі з вирощуванням кукурудзи на силос. Зерносенаж добре поєднується із трав’яним силосом. Озимий ячмінь, озима пшениця та тритикале довели свою ефективність для силосування, тоді як озиме жито менш підходить через ширше співвідношення зерна та соломи.
Зерносенаж також можна заготовляти, коли зернова культура використовується як покривна культура. Зокрема, ярий ячмінь, а також овес зарекомендували себе як покривні культури італійського райграсу, люцерни чи конюшини. Існують різні варіанти в залежності від локації. І якщо через погодні умови прогнозується дефіцит у грубих кормах, може бути цікаво використовувати зернові площі як зерносенаж.

Найкращий час для збирання врожаю

Перетравлюваність всієї рослини значно знижується до моменту цвітіння. Потім вона компенсується утворенням зерна та збільшується до кінця молочної стиглості зерна, а потім знову трохи падає. Таким чином, оптимальним часом скошування є період між молочною стиглістю та початком тістоподібної стиглості, у стадії молочно-воскової стиглості. Вузли стебла, ости та верхнє листя повинні бути ще зеленими, а стебло вже жовтим
Вміст сухої речовини (СР) на цій стадії становить від 45 до 50 % для ячменю, від 40 до 45 % для пшениці і збільшується на 0,5–1 відсоток щодня. Вміст крохмалю збільшується на 1-2 г на день, тоді як вміст сирої клітковини знижується на 0,5-1% за той же період.

Під час нігтьового тесту вміст зерна має все ще розбризкуватися. Для сортів з короткою соломою та гарним зав’язуванням зерна, особливо для пшениці, також можна дочекатися початку тістоподібної стиглості.

Залежно від погодних умов час збирання зернових на зерносенаж зазвичай становить два-три тижні до дати збирання зернових на зерно. Вирішальний вплив на кормову цінність стосується зерна до соломи. Воно залежить від сорту зерна, розташування, добрив та інших агротехнічних заходів.

При співвідношенні зерна до соломи 1: 1 вміст сухої речовини у всій рослині становить від 32 до 38%. Під час скошування вміст сухої речовини не повинен перевищувати 40%. В іншому випадку виникнуть серйозні проблеми при ущільненні силосної маси в траншеї, оскільки стебла зернових культур мають стабільну трубчасту структуру (повітряні порожнини).

На що звертати увагу при збиранні зернових на зерносенаж

При збиранні цільнозернових культур слід використовувати кормозбиральний комбайн (точний подрібнювач), щоб уникнути обвалення зерна, втрат на полі та забруднень. Він повинен бути обладнаний багатоножовим барабаном і фрикційною підлогою або притискними роликами. Якщо оптимальний час збору в тістоподібній фазі стиглості перевищено, безпечніше використовувати крекер для зерна, щоб уникнути втрат енергії через неперетравлені зерна.

Теоретична довжина подрібнення становить від 6 до 10 (максимум 20) мм, завдяки чому матеріал з короткою довжиною подрібнення може бути краще утрамбований, а також знижує можливість вибіркового споживання раціону тваринами. Для перевірки оптимальної структури повнозмішаного раціону можна використовувати вібраційні сита. На нативний зміст показники мають бути такі:

  • Розмір отворів сита більше 19 мм: частка частинок від 10 до 15%,
  • Розмір отворів сита від 8 до 19 мм: частка частинок від 40 до 50%,
  • Розмір отворів сита від 12 до 79 мм: частка частинок від 40 до 50%,
  • Розмір отворів сита менший за 1,2 мм: частка частинок менша ніж 2 %.

Хороша силосованість

Якщо зернові на зерносенаж збираються в оптимальний час, вони містять від 50 до 60 г цукру на кг СР. Співвідношення цукру до буферної ємності знаходиться у сприятливій ділянці і становить більше ніж 2. Коефіцієнт ферментації повинен становити понад 45 і зазвичай буває 55-60. Таким чином зерносенаж має хорошу силосованість.

Час збирання визначає кормову цінність зерносенажу

Практична цінність силосу визначається його кормовою цінністю та показниками якості ферментації. Вона також дає відповідні орієнтовні значення. Середньорічні значення показують, що відмінності у цих показниках між роками невеликі.

Зверніть увагу на відносно високий вміст калію. Відповідно до кормової цінності (по можливості, визначеної в результаті лабораторних випробувань), зерносенаж слід використовувати в раціонах для дійних корів та молодняку ​​великої рогатої худоби.

При цьому зерносенаж також можна використовувати як другий компонент у раціонах з упором на трав’яний, якщо кукурудзяний силос недоступний.

Ще одна важлива сфера застосування – раціони для молодняку ​​великої рогатої худоби з сьомого – восьмого місяця життя. Тут ви можете використовувати зерносенаж як єдиний грубий корм.

Висновок

Заготівля зерносенажу потребує правильного часу скошування з моменту молочної стиглості зерен. Слід враховувати співвідношення соломи до зерна. Також важливо правильно подрібнити і ущільнити масу, що силосується.

Зерносенаж є відповідним грубим кормом як другий компонент у раціонах з трав’яним силосом і в раціонах молодняку ​​великої рогатої худоби. Зерносенаж може бути використаний у регіонах та періоди з дефіцитом грубих кормів.

Зерносенаж – інформація з книги «Кормові культури» Дітера Шпаара

Останнім часом широкого поширення набуває виробництво силосу (зерносенажу) із зернових культур при молочно-восковій стиглості, коли силосується маса всієї рослини, включаючи майже стиглі зерна (фаза молочновоскової, початок повної стиглості). Висока кормова цінність силосу, як із кукурудзи, при цьому не досягається, але він містить також високу частку крохмалю.


Шановні відвідувачі сайту!
Повна версія цієї статті доступна лише для наших передплатників та клієнтів.
Будь ласка, авторизуйтесь!

Авторизация
*
Email или Имя пользователя
Поле Email или Имя Пользователя не может быть пустым.
Please enter valid data.
Пожалуйста, введите хотя бы 3 символов.
*
Пароль
Поле Пароль не может быть пустым.
Please enter valid data.
Пожалуйста, введите хотя бы 1 символов.
Войти
 
 
 


Автор статті: Професор доктор Манфред Хоффман. Переклад Олени Бабенко спеціально для soft-agro.com.


З нетерпінням чекаю  на відгуки та коментарі. Велике вам дякую!

Знайшли цей матеріал корисним? Поділіться з колегами у соцмережах або надішліть посилання прямо на пошту!

Підписуйтесь на наш телеграм-канал, щоб першими отримувати повідомлення про вихід нових матеріалів.

Telegram-канал → 

Немає коментарів до статті "Зерносенаж: альтернатива кукурудзяному силосу"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нет комментариев